Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Internet, media i inne źródła

Miejsce do wymiany opinii na temat źródeł informacji o muzyce klasycznej: stron internetowych, stacji radiowych, kanałów telewizyjnych, książek, czasopism, artykułów, itp.

Książki dotyczące kontrapunktu

Postprzez tymson12 » niedziela, 2/05/21, 19:20

Witam,
chciałem zapytać - czy znacie jakieś dobre pozycje (lektury) dotyczące kontrapunktu? Albo może ktoś wie, gdzie można dostać obie części (albo chociaż jedną) "kontrapunktu" Kazimierza Sikorskiego? Jeśli chcielibyście podzielić się jakimiś innymi pozycjami z zakresu teorii muzyki, które ktoś czytał i uważa, że trzymają poziom, to również proszę pisać. Jednakowoż najbardziej na dany moment interesują mnie pozycje związane właśnie z kontrapunktem.

Z góry dziękuję za odpowiedź

PS. czy ktoś czytał i może się wypowiedzieć na temat "kontrapunktu" Jana Gawlasa?
tymson12

Rok urodzenia: 2002

Re: Książki dotyczące kontrapunktu

Postprzez Magnus » wtorek, 4/05/21, 18:34

Obie części Sikorskiego z łatwością kupisz w internecie, żaden problem. Są to dzieła stricte o harmonii ogólnej, dość przystępne z dużą ilością zadań. Pomimo swojej tematyki przydadzą Ci się w lepszym rozumieniu kontrapunktu.
Od siebie dodam, że najlepszą nauką jest studiowanie innych dzieł muzycznych. Skrupulatnie, krok po kroku, całościowo :) Zacznij od Bacha.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez tymson12 » wtorek, 4/05/21, 19:29

Dziękuję za odpowiedź. Natomiast (żebym dobrze zrozumiał), czy chodzi ci o "harmonię" K. Sikorskiego? Bo te pozycje mam, albo zdaję sobie przynajmniej sprawę z ich dostępności.
Jednak wydawało mi się, że kontrapunkt to oddzielny utwór (utwory). Nawet w jednym antykwariacie znalazłem obie części( niestety niedostępne). Jeśli mógłbym prosić, to chętnie skorzystałbym z twojego źródła, tego gdzie można je nabyć tj. Dziękuję również, za radę dotyczącą studiowania innych kompozycji.

PS. tutaj zamieszczam moje źródło
https://tezeusz.pl/sikorski-kazimierz-k ... -ii-703819
tymson12

Rok urodzenia: 2002

Postprzez Magnus » wtorek, 4/05/21, 20:07

OJ wybacz :D Nawet nie wiedziałem, że takie książki istnieją :) Oczywiście masz rację, chodziło mi o harmonię ogólną.
No to nie będziesz miał łatwo z tą książką.
Spróbuj na tym chomiku może znajdziesz coś interesującego: http://chomikuj.pl/kandr/MUZYKA-TEORIA/Kontrapunkt
Magnus
Meloman
Meloman

Postprzez Magnus » wtorek, 4/05/21, 20:12

Masz szczęście, znalazłem dla Ciebie te książki. Podaj maila na priv to podeślę :)
Magnus
Meloman
Meloman

Powrót do Internet, media i inne źródła