Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Nowości wydawnicze - X 2019

Postprzez Chiarodiluna » wczoraj, 14:34

Benjamin Hochman plays Mozart Piano Concertos 17 & 24 [nowość wydawnicza] :

Dlaczego zwróciłem uwagę na płytę? Ponieważ nieustannie wabi mnie nie tylko fortepian i wiolonczela, ale także wszelkie orkiestry kameralne i przejawy ich aktywności artystycznej. A English Chamber Orchestra słynie z kunsztu, nie tylko mozartowskiego i nie grywa ze słabymi instrumentalistami. Aczkolwiek, samego izraelskiego pianisty Benjamin’a Hochman’a dotychczas nie znałem. Cóż, nie popełnił chyba nic chopinowskiego. A zwykle takim sposobem „rekrutuję” nowych instrumentalistów.

Tak więc Hochman jest profesorem Bard College Conservatory of Music (New York State), laureatem wartościowej nagrody Avery Fisher Career Grant z 2011 roku. Podstawy do współpracy z EChO ma zatem solidne.

Zestawienie koncertów fortepianowych jawi się zaskakująco oryginalnym i chyba niezwykle rzadkim. Bo jeśli koncert G-dur KV453 uznamy za radosny i prymalny, a c-moll KV491 za mrocznie ekspansywny i podsiany podobnym niepokojem egzystencjalnym, co d-moll KV466, to co może je ze sobą łaczyć ? Co ciekawe, połączenia nagraniowe Nr 17 z Nr 20 są dużo częstsze. A samą siebie przeszła Ingrid Jacoby łącząc Nr 17 z Nr 20 i jeszcze z Nr 1 ! Co zatem łączy Nr 17 z Nr 24 ? Oba kończą się realizacją pewnych koncepcji wariacyjnych.

Co stanowi dodatkowo o kunszcie Benjamin’a Hochman’a:

Pianista dyryguje orkiestrą z poziomu klawiatury, tak jak "nasz" Krystian Zimerman koncertami fortepianowymi Chopina, ...także z orkiestrą kameralną.

Do pierwszej części późnego koncertu mozartowskiego c-moll KV491 nie przetrwała żadna autentyczna kadencja dla partii orkiestry. Grywało się nieoryginalne opracowania, np. Johannes’a Brahms’a , Ferruccia Busoni’ego, Gabriel’a Fauré, czy wreszcie Camille’a Saint-Saëns’a. Poza tym, ponieważ Mozart sam zamierzał wykonać utwór na jego premierze, nie napisał w całości partii solisty. I faktycznie kompozytor sam wystąpił jako solista, a także poprowadził orkiestrę z poziomu klawiatury. Brak precyzyjnej partii solisty sugeruje, że Mozart mógł improwizować pewną część partii solowej podczas wykonywania swojej kompozycji w chwili jej debiutu.

„Trudno wyobrazić sobie wyraz twarzy publiczności wiedeńskiej, kiedy Mozart miał swoją premierę KV491”.
[ Alfred Einstein ]

Benjamin Hochman, wzorem Camille’a Saint-Saëns’a stworzył własne opracowania kadencyjne, co stanowi o pewnej klasie kompozytorskiej rzadkiej wielu współczesnym pianistom i co zapewnia pewnie dodatkowy walor samemu nagraniu. Tytuł 'world class concert pianist' nie zawsze oznacza dokładnie to samo.

Jak wyszło ? :

Podanie tych dzieł jest dla mnie eleganckie, naturalne, ale i akademicko precyzyjne oraz co ważne nowoczesne. A jak może wiecie, zbyt starych podań za bardzo nie lubię.

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_n-eu9xAK9jBAi841NCIRZlf6SP-tjztKg

Nie jestem mozartologiem, ale zaryzykuję tezę, że płyta wielce zalecana. Najwyżej Trazom i Prem poczynią stosowne korekty i sprostowania.

.....................
Rezonans KV491:
Ludwig van Beethoven - Koncert fortepianowy nr 3 , również w c-moll.

„Inspiracją dla mojego zanurzenia w Mozarcie jest mój podziw dla jego muzyki. Wyraża ona każdą ludzką emocję, a głębia, subtelność i piękno w jego sztuce to cechy, na których mi zależy. Czytam ostatnio cudowną książkę historyczną, która streściła poglądy starożytnych Greków na życie, jako ceniące piękno i prawdę ponad wszystko. To doskonale opisuje także muzykę samego W.A. Mozarta.”
[ Benjamin Hochman ]

„Koncert fortepianowy c-moll KV491 jest kulminacyjnym osiągnięciem w dziele kompozytorskim tego obszaru, silnie związanym z jego poprzednikami, ale zdecydowanie przekraczającym je w owym czasie.”
[ Simon Keefe ]

Nie mogę nie polecić przy okazji także prac Ingrid Jacoby z ASMF i Marriner’em:

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_ljzB8x9udvnrv4pA1u-74xd4yl5Sg0p68

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_mzta6Ulnq1NwcVmENjRYdxIQzl-YPPmSI
Romanticism is not dead, ...i hope.
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy