Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Zastosowania muzyki do medytacji i podobnych celów

Postprzez Prem » niedziela, 13/10/19, 20:17

Odpowiadam (na razie w skrócie) na pytanie zadane w wątku przywitaniowym.
kamski napisał(a):
Prem napisał(a):A moim konikiem są zastosowania muzyki w takich dziedzinach, jak medytacja, psychoterapia i podobne.
Cześć Prem.
Ciekawe te zastosowania. Którą konkretnie muzykę da się użyć w tych zastosowaniach? Mozart, Bach?

Moja lista rankingowa:
1. późny Beethoven
2. Bach
3. Messiaen
4. Mozart
Bardzo dobrze nadaje się też Telemann. Jeśli chodzi o Vivaldiego, to muszę mu się przysłuchać bez zbędnych uprzedzeń, które nawet nie wiem, kiedy i jak nabrałem. Dość dobrze, z pewnymi zastrzeżeniami, Brahms. Dobry jest nasz Lutosławski. To tak w skrócie, bo w mniejszym stopniu nadaje się ich więcej.
Prem
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1965

Re: Zastosowania muzyki do medytacji i podobnych celów

Postprzez kamski » wtorek, 15/10/19, 13:38

Prem napisał(a):Moja lista rankingowa:
1. późny Beethoven
2. Bach
3. Messiaen
4. Mozart
Bardzo dobrze nadaje się też Telemann. Jeśli chodzi o Vivaldiego, to muszę mu się przysłuchać bez zbędnych uprzedzeń, które nawet nie wiem, kiedy i jak nabrałem. Dość dobrze, z pewnymi zastrzeżeniami, Brahms. Dobry jest nasz Lutosławski. To tak w skrócie, bo w mniejszym stopniu nadaje się ich więcej.
Faktycznie, wyleciał mi z głowy ten Telemann . Tworzył wiele utworów na flet, dużo łagodnej muzyki.

Podsuniesz konkretne utwory lub grupy utworów, które nadają się do takich zastosowań?
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez Tezeusz » środa, 16/10/19, 13:40

Prem napisał(a):Moja lista rankingowa:
1. późny Beethoven
2. Bach
3. Messiaen
4. Mozart

Mógłbyś wyjaśnić co czyni ich muzykę nadającą się do takich zastosowań i w jaki sposób? Do czego na przykład użyłbyś konkretnych kompozycji Messiaena, a do czego Bacha?
https://rateyourmusic.com/~Bragadino
https://www.last.fm/pl/user/BiskupMorski
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez Prem » niedziela, 20/10/19, 16:17

Ha! Co czyni ich muzykę przydatną, nie wiem. Równie dobrze mógłbyś mnie spytać, co czyni ich muzykę piękną, też bym nie potrafił odpowiedzieć. Po prostu stwierdzam to na swoim przykładzie, a jak czasami rozmawiałem na te tematy z ludźmi zajmującymi się ezoteryką, ich odczucia były mniej więcej zgodne.
Bach i Messiaen - do głębokich medytacji, raczej bez konkretnego celu albo z celem bardzo ogólnikowym. I do wzmocnienia swej psychiki. Kiedyś jak w wyniku pewnego wydarzenia miałem kompletnie rozwaloną psychikę, odbudowałem ją głównie dzięki muzyce Bacha. I teraz też właśnie co stwierdziłem, że z podobnych powodów muszę się nią podładować. Bach jest w ogóle najlepszy do zaczynania takich zastosowań. Kto chce zacząć medytacje przy muzyce i nie wie, od czego zacząć, najlepiej jest zacząć właśnie od Bacha. Uważać tylko z muzyką wokalną bo nie każdy tekst się nadaje, ale to osobny temat. Muzyka Messiaena jest trochę programowa, ale wbrew pozorom tylko trochę, i bardziej się nadaje do medytacji zaawansowanej, trzeba już mieć wyrobienie.
Muzyka Beethovena jest już trudna, nie dla każdego będzie się nadawała. Ma bardzo silne działanie oczyszczające i transformujące i przede wszystkim to.
Mozart to harmonizacja, wprowadzenie w dobry nastrój, pozytywne nastawienie i to nie chwilowe tylko na stałe. Jeśli Bach wzmacnia psychikę, to Mozart kończy tą robotę.
W ogóle to dobrze, że zadałeś to pytanie. O ile intuicyjnie wiem, co dobrać, to zwerbalizować to przychodzi mi z trudem i chyba widać to po moim poście. Mam nadzieję, że z czasem będę potrafił wyrazić to lepiej.
Prem
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Tezeusz » niedziela, 20/10/19, 16:51

Dzięki za odpowiedź.

Szczerze mówiąc, sam sceptycznie podchodziłem do takiego zastosowania muzyki. Naturalnie nie jestem w tej dziedzinie żadnym ekspertem, ale zawsze sądziłem, że więcej tu czegoś w rodzaju autosugestii, niż faktycznego wpływu muzyki na psychikę człowieka, który ją słyszy. Kiedyś spotkałem się z opinią, że słuchanie bodajże fug Bacha pomaga uczniom w nauce. Nie mam pojęcia, w jaki sposób miałyby one na to wpływ.
https://rateyourmusic.com/~Bragadino
https://www.last.fm/pl/user/BiskupMorski
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez kamski » poniedziałek, 21/10/19, 19:54

Prem napisał(a):Bach jest w ogóle najlepszy do zaczynania takich zastosowań. Kto chce zacząć medytacje przy muzyce i nie wie, od czego zacząć, najlepiej jest zacząć właśnie od Bacha. Uważać tylko z muzyką wokalną bo nie każdy tekst się nadaje, ale to osobny temat.
Bach ze swoją matematycznością brzmienia, np. w cudownych wariacjach goldbergowskich, lub w całym cyklu WTK (Wohltemperierte Klavier) intuicyjnie zawsze z mojej perspektywy wprowadzał taki nastrój.

Uważać z muzyką wokalną? To znaczy treść tekstu i jakiś przekaz podprogowy może zdemoralizować?
Ech, trzeba być ostrożnym z tym Wagnerem...

Prem napisał(a):Muzyka Beethovena jest już trudna, nie dla każdego będzie się nadawała. Ma bardzo silne działanie oczyszczające i transformujące i przede wszystkim to.
Potwierdzam, z klasyka potrafi przetransformować w romantyka ;)
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez Verbal » środa, 30/10/19, 11:26

Prem napisał(a):H Uważać tylko z muzyką wokalną bo nie każdy tekst się nadaje, ale to osobny temat. .

Medytacja to nie mój świat ale miałem okazję słuchać kiedyś czegoś co w sumie jest tłem do rodzaju medytacji - hymnów prawosławnych z Athos śpiewanych podczas "esperinos", o ile ktoś nie zna greckiego słowa nie powinny być istotne. Zetknąłeś się z tym? Jeśli tak to ciekawym opinii.
Verbal
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Prem » środa, 30/10/19, 14:06

Nie zetknąłem się z tym (lub zetknąłem ale nie pamiętam, co na jedno wychodzi). Jeśli są nagrania w sieci, to zajmę się tym kiedyś.
Prem
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Nicello » sobota, 9/11/19, 12:40

Wydaje mi się, że muzyka klasyczna, tak jak np. Solfeggio dobrze rezonują z naszymi falami mózgowymi i je np. uspokaja lub wprowadzają w konkretną, pożądaną częstotliwość. Stąd pewnie u Mozarta może przeważać xxx Hz a u Bacha yyy Hz i stąd inaczej wpływają na mózg... Ale nie jestem specjalistą :P

Osobiście, zależnie od tego, czego w danym momencie potrzebuję, puszczam sobie konkretną częstotliwość solfeżową. Jak to mówią... to muzyka duszy. Zapewne więc w klasycznych utworach dużo z niej jest. :)

Czy też gra na "handpan" czy inaczej - żołwiu :) Ma w sobie coś hipnotyzującego: https://www.youtube.com/watch?v=lofShi0UcmM
Nicello

Rok urodzenia: 1992

Powrót do Dyskusja ogólna