Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Karl Richter

Postprzez schubertpączek » piątek, 25/01/19, 12:07

Obrazek

(ur. 15 października 1926 w Plauen, zm. 15 lutego 1981 w Monachium) – niemiecki dyrygent, organista i klawesynista.

Urodzony w saksońskim Plauen, naukę sztuki organowej zaczynał w Kreuzschule w Dreźnie, a kontynuował w Kirchenmusikalisches Institute w Lipsku, gdzie był uczniem Karla Straubego i Günthera Ramina. Lipską uczelnię ukończył z powodzeniem w 1949 roku, w tym samym roku objął stanowisko organisty w kościele św. Tomasza w Lipsku, tym samym, w którym dwieście lat wcześniej funkcję kantora pełnił Jan Sebastian Bach. W 1951 roku przeniósł się do Monachium, gdzie był nauczycielem w Staatliche Hochschule für Musik oraz kantorem i organistą w monachijskim kościele św. Marka. Od roku 1954 kierował zespołem Münchener Bach Chor, który pod jego kierownictwem stał się znany w kręgach muzycznych dzięki unikalnym interpretacjom dzieł chóralnych oraz ponadczasowym wykonaniom repertuaru J.S. Bacha. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dokonał wielu nagrań płytowych, grywał też koncerty w wielu krajach, m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim.

W trakcie swojej działalności artystycznej Richter wykonywał szeroki repertuar muzyczny, jednak szczególną wartość mają dokonania na polu muzyki Bacha, np. wykonania pod jego kierunkiem Pasji według św. Jana i Pasji według św. Mateusza czy Koncertów brandenburskich. Interpretacje te weszły do XX-wiecznego kanonu.
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 776
Rok urodzenia: 1988

Re: Karl Richter

Postprzez MK92 » piątek, 1/02/19, 15:55

Powiem tak, słuchając organowych dzieł Bacha czy też Koncertów brandenburskich w wykonaniu Richtera, wiadomo nawet bez sprawdzania, że to właśnie Karl Richter ;) W muzyce organowej często uwypuklał różne niuanse utworów, których nigdy wcześniej nie dostrzegłem. Bardzo lubię choćby Toccate Dorycką d-moll BWV 538 Bacha w jego interpretacji.

Avatar użytkownika
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 73
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Karl Richter

Postprzez schubertpączek » środa, 6/02/19, 01:33

Świetne. Gdybym był Niemcem urodzonym w takich latach właśnie nie mógłbym istnieć jak ów obywatel nie maskując się i nie odcinając od świata poprzez sztukę najwyższych lotów.
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 776
Rok urodzenia: 1988


Powrót do Wykonawcy
cron