Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Johann Ludwig Krebs

Postprzez schubertpączek » środa, 6/02/19, 22:47

Obrazek

Johann Ludwig Krebs(1713- 1780) – niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, uczeń Johanna Sebastiana Bacha.

...Krebs urodził się w roku 1713 (dokładna data urodzenia nie jest znana, przypuszcza się, że urodził się między 10 a 12 października) w Buttelstedt w rodzinie znanego organisty Johanna Tobiasa Krebsa. J. Tobias miał co najmniej trzech synów utalentowanych muzycznie, jednak to Johanna Ludwika posłał do Lipska w celu odbycia studiów gry na organach i skrzypcach u Johanna Sebastiana Bacha.

...Krebs otrzymał doskonałe wykształcenie muzyczne od Johanna Sebastiana Bacha, zaś jego kontrapunkt jest przez wielu uznawany za dorównujący mistrzostwem stylowi bachowskiemu. Jego kompozycje są uznawane za doskonały przykład dzieł organowych niemieckiego baroku.

Na youtube są jego organowe prace w 7 osobnych częściach. Vol 3 znam na pamięć i badam teraz resztę.
Jak na mój gust połączenie Scarlattiego i Bacha. Chyba nie trzeba więcej dodawać.
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 831
Rok urodzenia: 1988

Re: Johann Ludwig Krebs

Postprzez MK92 » poniedziałek, 12/08/19, 09:00

Chyba do dziś istnieje jeszcze spór, czy osiem słynnych Małych Preludiów i Fug BWV 553-560 wyszło spod ręki Bacha czy Krebsa. Czasem warto na chwilę odpuścić słuchanie arcydzieł Lipskiego Kantora i poznać mniej znane utwory, ale też wspaniałe, jego uczniów, takich jak Krebs, czy też mistrzów, takich jak Buxtehude.
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 89
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Johann Ludwig Krebs

Postprzez schubertpączek » czwartek, 29/08/19, 23:17

Co prawda to prawda.
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 831
Rok urodzenia: 1988

Re: Johann Ludwig Krebs

Postprzez schubertpączek » wtorek, 3/09/19, 22:29

Obrazek
Pierwszy kilkuminutowy utwór z Vol 1 w wykonaniu Marii Weinberg sprawił że płakałem, ogólnie Bach, muzyka Niemiecka już wielokrotnie mnie wzruszała. O ile wiele dzieł Krebsa jest obiektywnie tylko dobre lub bardzo dobre, to to jest wybitnym ołtarzem dla muzyki. Jeżeli można definiować muzykę i powagę to tak brzmi muzyka poważna. Jak wielką inspirację Bachem czuć pozna w zasadzie wyłącznie uważny słuchacz Bacha lecz co z tego? Ten kawałek to ogrom uczuć i historii, oddanie niemieckiej duszy, jakiej nikt na ziemi nie ma. Niemca konsekwentnego, pompatycznego, być może i niestety dumnego i wielkiego, lecz i targanego dotykiem absolutu i niemożnością jego zrozumienia. Warto.
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 831
Rok urodzenia: 1988


Powrót do Kompozytorzy
cron