Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Ingrid Fliter - existe no solo Martha A.

Postprzez Chiarodiluna » sobota, 15/09/18, 21:54

:fortepian:

Hay un mundo fuera de Martha Argerich

Ingrid Fliter - argentyńska pianistka urodzona w 1973, repertuarowo w swoich nagraniach szczególnie przywiązana do Chopina. Nagrała także sonaty Beethovena i koncerty fortepianowe Schumanna i Mendelssohna.

Obrazek

Swego czasu redaktor Janusz Ekiert w swojej jubileuszowej publikacji, dotyczącej Konkursu Chopinowskiego jej grę na Konkursie Chopinowskim w Warszawie z 1995 roku pozwolił sobie nazwać „rachityczną i anemiczną”, co miało nawet nie ustrzegać jej przed „niemożnością wygrania wszystkich nut”. Cóż, byłem wówczas 'szczawikiem', nie śledzącym tematu, zatem pozostaje uwierzyć na słowo. Nie przeszkodziło to jednak pianistce prawie wygrać ten sam konkurs 5 lat później. Jest zatem laureatką II. nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000), a obecnie w pełni dojrzałą i ukształtowaną artystką, docenioną w roku 2006 laurem Gilmore Artist Award, która najwyraźniej, chociażby w pianistyce chopinowskiej, ma jednak sporo ciekawego do „powiedzenia”.

Obrazek

Jej gra wydaje mi się powściągliwa i niespieszna, przebiegająca z wyczuciem oraz poetycznie cieniująca wszelkie odcienie, dalece wrażliwa, zwykle też bez potężnego dźwięku, nawet w tych głośniejszych partiach, przez co prezentuje (wcale nie tak znowu powszechne) rozumienie stylistyki Chopina, ...bez tej pewnej (zwłaszcza azjatyckiej) wirtuozerskiej popędliwości. Nawet intensywność w jej grze nie traci przez to pożądanego wdzięku.

Szczególnie wartościowe:

Chopin: Complete Waltzes (EMI – 2009)
Chopin: Piano Concertos /ze Scottish Chamber Orchestra, dyr. Jun Markl/ (Linn Records - 2014)
Chopin: Recital z Sonatą h-moll, etc. (EMI)
Chopin: 24 Preludes (2014)

Nader często właśnie to pianiści kultury włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej oraz ich południowoamerykańskich kolonii potrafią zaprezentować niezwykle ciekawe, subtelne interpretacje muzyki Chopina, konkurujące bezpośrednio z tymi słowiańskimi (polsko-rosyjskimi). Co ciekawe, nie z czeskimi.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 212
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Powrót do Wykonawcy
cron