Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Kevin Kenner - An American In …Cracow

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 12/08/18, 11:11

Amerykański pianista silnie związany z Polską – uczył się początkowo gry w USA u polskiego pianisty, z którego to inspiracji trafił na dalsze studia do prof. Ludwika Stefańskiego na AM w Krakowie. Obecnie mieszka i pracuje naprzemiennie w Krakowie i Londynie, gdzie wykłada. Ma żonę Polkę i 3 córki.

Obrazek

Konkursy, ... głównie Chopinowski:

Kevin Kenner po raz pierwszy uczestniczył w Konkursie Chopinowskim jako siedemnastolatek w 1980 roku (jako najmłodszy i najbardziej obiecujący pianista), zajmując chyba 10. miejsce. Pięć lat później konfrontacji z Krystianem Zimermanem nie zobaczyliśmy. Nie wiem dlaczego. Dziesięć lat później pojawił się w Warszawie ponownie, nieformalnie zwyciężając, gdyż (jak się wydaje) niesłusznie nie otrzymał pierwszej nagrody, zdobywając tym razem nietypowo II. i wówczas najwyższą nagrodę (pierwszej nie przyznano) oraz nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1990) otrzymał III. nagrodę i nagrodę za najlepsze wykonanie muzyki rosyjskiej. Sukcesy odnosił na wielu innych światowych konkursach wykonawczych, w tym na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna i Międzynarodowym Konkursie im. Giny Bachauer, ale to rok 1990 był przełomowym momentem w jego muzycznej karierze. Był to bodajże pierwszy i jedyny precedens, kiedy nieeuropejski, bo amerykański pianista zdobył poważne nagrody w obydwu niezależnych słowiańskich konkursach - Chopina i Czajkowskiego. W 2010 roku artysta zasiadał w jury XVI. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pozycja:

Od czasu pierwszych poważnych sukcesów pozostaje zajęty na międzynarodowej scenie wykonawczej, a także z powodzeniem wykłada w Royal College of Music w Londynie oraz w Japonii. W 2007, 2008 i 2012 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa". Powraca trzykrotnie, w zróżnicowanej odsłonie koncertowej także w 2018 roku. Rok temu był artystą głównym w koncercie urodzinowym Chopina w marcu w Warszawie (2017). W nagraniach płytowych także dobitnie przeważa Chopin. Ale w 2012 roku popełnił nagrodzoną nagrodą Fryderyka płytę z muzyką Paderewskiego. Po powrocie do swojego zasadniczego kanonu wykonawczego, jego Rezonanse Chopinowskie zostały wyróżnione przez prestiżowe pismo Gramophone. Zaś, utrwalony na płycie, bydgoski koncert z Balladami Chopina, choć oficjalnie nie nagrodzony i nie pozbawiony pewnych pomniejszych kontrowersji w warstwie rytmiki i akcentacji, zyskał powszechne uznanie chopinowskich słuchaczy. Artysta konsekwentnie współpracował z wytwórnią DUX, choć ostatnio zaszła chyba jakaś zmiana, ale tylko w wytwórni płytowej, bo nie w repertuarze. Bywa, że dla pewnej zdrowej odmiany, koncertuje z polskim kwintetem smyczkowym Piazzoforte. W 2006 wspólnie wydali z DUX ‘Concert Tangos’ - argentyńskie tanga Ástora Piazzolli.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 212
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Powrót do Wykonawcy