Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Mikhail Pletnev

Postprzez schubertpączek » niedziela, 27/03/16, 16:42

Teoretycznie nie powinienem pisać kto to jest bo wiem że wiecie kto to jest choćby ze słyszenia, ale

Mikhail Pletnev jest pianistą i dyrygentem zaliczany do największych artystów naszych czasów. W 1978 r., mając zaledwie 21 lat, zdobył główną nagrodę w Konkursie Czajkowskiego zyskując międzynarodowe uznanie. W 1990 r. utworzył Rosyjską Orkiestrę Narodową (RNO), która szybko stała się jedną z czołowych orkiestr na świecie. W 2006 r. rozpoczęła działalność Fundacja Mikhaila Platneva, która wspiera ważne inicjatywy i projekty kulturalne. Artysta regularnie współpracuje jako gościnny dyrygent z tak uznanymi orkiestrami jak: londyńska Philharmonia Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Filharmonia Tokijska, Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic i Birmingham Symphony Orchestra. Artysta występuje jako solista, a także daje recitale w światowych stolicach muzycznych, dysponując bogatym repertuarem. Jego nagrania zdobyły wiele nagród, m.in. Grammy za wykonaną razem z Marthą Argerich aranżację na dwa fortepiany Kopciuszka Prokofiewa, nominację do Grammy za Etiudy symfoniczne Schumanna oraz koncerty Rachmaninowa i Prokofiewa nagrane z RNO i Mścisławem Rostropowiczem, a także Gramophone Award za sonaty Scarlattiego. Mikhail Pletnev jako kompozytor ma w swoim dorobku utwory na fortepian i orkiestrę, a jego fortepianowe transkrypcje muzyki baletowej Czajkowskiego oraz wykonanie II Koncertu fortepianowego i Pór roku tego samego kompozytora, zostały wybrane do antologii Wielkich Pianistów XX w. Wychowując się w rodzinie z tradycjami muzycznymi, Pletnev już od najmłodszych lat uczył się gry na wielu instrumentach, by później kontynuować naukę w Konserwatorium Moskiewskim. Dziś jest jednym z najbardziej szanowanych i wpływowych artystów rosyjskich. Jest doradcą Rosyjskiej Rady ds. Kultury, w roku 2007 otrzymał nagrodę prezydenta Rosji za swój wkład w życie artystyczne kraju.
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 799
Rok urodzenia: 1988

Re: Mikhail Pletnev

Postprzez MK92 » sobota, 21/10/17, 19:55

Jeden z moich ulubionych pianistów. Jako człowiek, bardzo tajemniczy i trochę mroczny - tak jak jego gra. Cenię Pletniowa zwłaszcza za wykonania Sonat (Księżycowej, Waldsteinowskiej i Appassionaty) Beethovena. Z dzieł Chopina, w jego interpretacji bardzo lubię Preludia, Scherza i Sonatę h-moll op. 58. Wielki artysta!
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 82
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Mikhail Pletnev

Postprzez schubertpączek » poniedziałek, 29/01/18, 01:38

Artysta wielki ale czy mroczny? Znasz go? ;)
Avatar użytkownika
schubertpączek
Znawca
Znawca
 
Posty: 799
Rok urodzenia: 1988

Re: Mikhail Pletnev

Postprzez Verbal » piątek, 2/02/18, 09:27

MK92 napisał(a):Jeden z moich ulubionych pianistów. Jako człowiek, bardzo tajemniczy i trochę mroczny - tak jak jego gra. Cenię Pletniowa zwłaszcza za wykonania Sonat (Księżycowej, Waldsteinowskiej i Appassionaty) Beethovena. Z dzieł Chopina, w jego interpretacji bardzo lubię Preludia, Scherza i Sonatę h-moll op. 58. Wielki artysta!Miał okazję słuchać na żywo zestawu preludiów Rachmaninowa.Koncert był dokonały.
Verbal
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 110
Płeć: mężczyzna

Re: Mikhail Pletnev

Postprzez MK92 » wtorek, 6/02/18, 12:25

Verbal, zazdroszczę Ci ;) Słuchałem tego warszawskiego koncertu Pletniowa, z sierpnia 2017 roku, w Radiowej Dwójce i byłem pod ogromnym wrażeniem jego interpretacji dzieł Rachmaninowa. Jeden z nielicznych geniuszów fortepianu w naszych czasach...
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 82
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Mikhail Pletnev

Postprzez Verbal » poniedziałek, 19/02/18, 15:52

MK92 napisał(a): Jeden z nielicznych geniuszów fortepianu w naszych czasach...


Zrobiły też na mnie wrażenie jego powściągliwość i stonowane zachowanie. Stojące w kontraście do mimiczno-gimnastycznych popisów Mielnikowa.
Verbal
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 110
Płeć: mężczyzna


Powrót do Wykonawcy