Strona główna forum Muzyka klasyczna Wykonawcy

Wszystko o specjalistach w sferze wykonawczej muzyki klasycznej: zespołach orkiestrowych, dyrygentach, pianistkach, skrzypaczkach, wiolonczelistach, itd.

Ingrid Jacoby

Postprzez Chiarodiluna » niedziela, 3/06/18, 10:30

...................................
Ingrid Jacoby:

Oficjalnie pochodząca z Anglii pianistka, ale urodzona w St. Louis w stanie Missouri. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat, a w artystycznym domu rodzinnym częstym gościem byli muzycy z St. Louis Symphony Orchestra.

Ingrid Jacoby posiada dość interesujące korzenie muzyczne. Z jednej strony pochodzi ona w linii prostej od pruskiego szlachcica (notabene pianisty i kompozytora) księcia Louisa Ferdinanda (1772-1806), któremu sam wielki Beethoven zadedykował swój III. Koncert fortepianowy c-moll, a który jednocześnie był siostrzeńcem niejakiego Fryderyka Wielkiego, zatem artystka może z powodzeniem legitymować się pochodzeniem z książęcego rodu wielce historycznie niesławnych w Polsce Hohenzollernów. Z drugiej zaś strony, należy do potomków Bruno Landeckera, który założył Orkiestrę Filharmonii Berlińskiej i który był współwłaścicielem pierwszej sali Filharmonii Berlińskiej. Przyznacie, że kontekst historyczny dla wykonywanego przez siebie zawodowego fachu wręcz zjawiskowy. Chociażby z tego powodu warto o niej wspomnieć w tutejszym dziale, ale na szczęście nie wyłącznie z tego powodu warto to zrobić.

Obrazek

Ta, bez wątpienia, co najmniej ładna pani jest laureatką licznych nagród i konkursów. Należy do Steinway Hall of Fame Artists. Otrzymała laur Concert Artists Guild Award za recital w Carnegie Hall. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami i najlepszymi angielskimi orkiestrami (LSO, RPhO, LPhO). Preferuje fortepian koncertowy Steinwaya - model D, największy ze Steinwayów.

Nagrała album beethovenowski, który wygrał w brytyjskim Classic FM plebiscyt Top Classic Release, album z muzyką rosyjską, wyróżniony przez krytyków Gramophone. Popełniła nagranie koncertów fortepianowych Szostakowicza z Royal Philharmonic Orchestra pod Sir Chalesem Mackerrasem, uzyskując najwyższe noty w American Record Guide. Z tą samą orkiestrą nagrała jakże często parowany ze sobą przez artystów (nie bez powodu) koncertowy repertuar w a-moll Griega i Schumanna. Jest także polski akcent w postaci projektu nagrania wszystkich koncertów Beethovena z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kasprzyka.

Wreszcie, Jacoby jest pierwszą pianistką po Alfredzie Brendlu, zaproszoną przez zmarłego w 2016 roku Sir Neville'a Marrinera do nagrania z Academy of St Martin-in-the-Fields wszystkich 27-u koncertów fortepianowych Mozarta. Zaistniały jedynie 3 wydawnictwa płytowe.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 212
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Powrót do Wykonawcy