Strona główna forum Muzyka klasyczna Instrumenty

Wszystko, co związane z przyrządami wytwarzającymi dźwięk, dzięki którym powstaje muzyka płynąca do naszych uszu.

Dbanie o historyczne instrumenty

Postprzez chlebik » niedziela, 11/03/18, 11:02

Wczoraj obejrzałem oscarowe 'Coco'. Pomijając film pojawia się tam motyw gitary, która sobie leżała/stała w grobowcu przez kilkadziesiąt lat po czym od ręki jest używana i nie ma z tym problemu. Oczywiście to kreskówka, a nie film dokumentalny, ale zacząłem się zastanawiać nad tematyką instrumentów historycznych.

Najbardziej znanym przykładem są skrzypce Stradivariusa - wielu wirtuozów gra na instrumentach wartych miliony dolarów. Pytanie zatem do innych forumowiczów - wiadomo może jak się o takie instrumenty dba by mimo kilkudziesięciu/set lat dalej wydawały piękny dźwięk? Zakładam, że nie czyści się ich szmatką i wodą z mydłem ;)

PS. W sumie na forum przydałby się nowy dział instrumenty/granie na instrumentach/twórczość wykonawczą forumowiczów. Obecnie ww. tematy przewijają się w oddzielnych wątkach.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1984

Re: Dbanie o historyczne instrumenty

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 11/03/18, 17:48

Nie gram na skrzypcach, ale gram na innych instrumentach do budowy których używa się drewna. Takie instrumenty po pierwsze muszą być regularnie ogrywane. Oczywiście rok przerwy raczej im krzywdy nie zrobi, ale już 40-50 lat raczej tak. Do tego warunki przechowywania (wilgotność, temepratura, pleśń itp.) oraz regularny serwis części, które się zużywają, czyli jakieś filce, skórki, kołki itp. Instrument, który nie był grany 40 lat pewnie zagra po wyjęciu z pudła (zależy od instrumentu oczywiście) ale w ciągu 2-3 tyg użytkowania zacznie wszystko się sypać i i tak trzeba będzie go oddać do serwisu, mimo że w pudle wyglądał jak nowy.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Powrót do Instrumenty