Strona główna forum Muzyka klasyczna Instrumenty

Wszystko, co związane z przyrządami wytwarzającymi dźwięk, dzięki którym powstaje muzyka płynąca do naszych uszu.

Fortepian, klawiatura klasyczna i janko

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 11/02/18, 14:34

Jest sobie pewien układ klawiatury fortepianowej, który o niebo przewyższa dość prymitywną klawiaturę klawiszową, którą wszyscy dobrze kojarzą.
Mówię tutaj o klawiaturze Janko:

https://www.youtube.com/watch?v=cK4REjqGc9w

ktoś z was się z taką spotkał? Ja sam gram na instrumencie, na którym jest klawiatura w podobnym zamyśle choć z innym układem dźwięków. Wg. mnie rewelacja, można transponować utwory w locie. Klawiatura klawiszowa to relikt przeszłości, który tak naprawdę nie wiadomo czemu jeszcze istnieje.
Podobno Liszt kiedy zobaczył tę klawiaturę miał powiedzieć: "Ten wynalazek zastąpi normalne klawiatury fortepianu w ciągu pięćdziesięciu lat.".
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Re: Fortepian, klawiatura klasyczna i janko

Postprzez Tezeusz » niedziela, 11/02/18, 15:51

kaloryferarz napisał(a):Podobno Liszt kiedy zobaczył tę klawiaturę miał powiedzieć: "Ten wynalazek zastąpi normalne klawiatury fortepianu w ciągu pięćdziesięciu lat.".

No to się pomylił.
https://rateyourmusic.com/~Bragadino
https://www.last.fm/pl/user/BiskupMorski
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 11/02/18, 18:13

Niestety tak. I rzesza studentów zupełnie bez powodu traci czas na naukę różnych palcowań dla różnych gam, pasaży czy jakiś wprawek technicznych.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Madame Glissando » niedziela, 11/02/18, 20:10

Niestety nie miałam nigdy osobistej styczności z klawisturą Jankó. Ale swoją drogą, nie wyobrażam sobie, żeby się przyjęła i była używana zamiast tej standardowej, która wcale nie jest przecież taka zła :)
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 11/02/18, 20:19

Nie chodzi o to, że jest zła. Standardowa klawiatura fortepianowa jest po prostu mocno nieprzemyślana, tak naprawdę to jest prymitywna. Wyobraź sobie, że grasz czterogłosową fugę Bacha, ale tonacja paskudna - c-dur. Przesuwasz trochę rękę i... grasz w cis-dur :) Lepsze jest wrogiem dobrego. Uwierz mi, że gdybyś spróbowała tej klawiatury, to potem zwykła wydałaby Ci się niesamowicie problematyczna.
Mało tego, wyobraź sobie, że tak naprawdę uproszczenia mogą iść dalej. Zapisujesz utwory wszystkie w c-dur (kto nie czytał 5-6 znaków przykluczowych ten wie o czym mówię) a grasz w tonacji jakiej chcesz. Można zapisać utwór w c-dur i dodać notatkę - grać w cis-dur. Albo uczysz się w c-dur, przychodzi w odwiedziny trębacz/klarnecista i mówią: ej, jakie to ładne co umiesz, weno mi sekundę wielką w dół zagraj i pograjmy razem :) Korzyści mnóstwo.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Magnus » poniedziałek, 12/02/18, 06:39

Korzyści mnóstwo to fakt, ale za nim ktoś doceni pomysłowość i zalety takiego układu klawiatury, będzie już zbyt zaznajomiony z klasyczną wersją :) A es-moll nie jest wcale taki straszny, jak go malują :)
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez kaloryferarz » poniedziałek, 12/02/18, 09:08

Po opanowaniu gam i pasaży każda tonacja jest prosta :) Ale jeżeli czyta się raz na ruski rok tyle bemoli/krzyżyków to trochę to wkurza :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez clavia » niedziela, 18/02/18, 20:09

Ciekawa wydaje się klawiatura Janko, ale ciekawy jest też klawicymbał. Obrazek
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 18/02/18, 21:30

Wygląda ciekawie, ale przepuszczam, że na wyglądzie się kończy. Pewnie struny ma szarpane, a jeżeli tak jest, to dla mnie brzmienie i wszystkie wykonania na tym instrumencie z miejsca lecą do kosza, i to bez słuchania :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Powrót do Instrumenty