Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Muzyka klasyczna dookoła nas

Dział o obecności muzyki klasycznej w świecie, w kulturze masowej, również o odniesieniach do niej w innych dziedzinach sztuki (filmie, literaturze, malarstwie)

Re: Nauka przy muzyce klasycznej.

Postprzez Rikki » wtorek, 15/04/14, 01:52

Dla mnie muzyka jest niesamowicie ważna i prawdopodobnie jest to moja najsilniejsza miłość w życiu, tak silną, że mam wątpliwość czy kogo lub cokolwiek pokocham równie mocno, co ńie świadczy w żadnym wypadku, że pozostałe uczucia z mojej strony są słabe.

Rozkoszuję się muzyką jak tylko mogę, bo tylko ona jest też w stanie wprowadzać mnie w konkretne nastroje i starczy mi że jest. Lubię czytać czy uczyć się przy tym co stworzył Satie, Debussy czy Bach, Chopin też sprawdza się dobrze. Nie sądzę, abym popełniał tym samym jakąś zbrodnię - jestem w wiecznym stanie rześkiego zakochania w muzyce i mogę to porównać do mojego zakochania względem pewnej osoby - samo po prostu leżenie, zwyczajne bycie czy robienie jakichś rzeczy mogłoby się niby obejść bez nich, ale z ową osobniczką czy muzyką nabiera to pełności, całości i poczucia, że to jest bardziej mój czas, nawet jak nie robię czegoś co lubię; nawet jak nie mogę owym miłościom poświęcić pełnej uwagi - co jest czymś co zdecydowanie najbardziej lubię. Tak samo jak na lini człowiek-człowiek są pewne momenty kiedy jesteśmy skupieni na sobie, tak samo i z muzyką - co najmniej trzy razy w tygodniu oddaję się temu poprzez całkowite zasłuchanie i podziwianie wszelkiego rodzaju detali i niuansów na przynajmniej godzinę. To sprawia, że faktycznie czuję, że to kocham- muzyka jest ze mną sam na sam, a także umila mi wiele czynności, często zdecydowanie poprawiając jakość ich owoców, w tym nauki.
Rikki

Postprzez DeeDee » wtorek, 15/04/14, 21:00

Cieszę się , że jestem na tym forum, wśród ludzi, którzy kochają Muzykę, jak ja.
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez Lady Makbet » poniedziałek, 9/06/14, 23:34

clavia napisał(a):Odkopuję temat i zaczynam podzielać twoje zdanie Arturo. Słuchałam Chopina podczas nauki ale doszłam do wniosku, że w Mistrza (również pozostali klasycy) trzeba się wsłuchać. Podczas nauki trzeba z kolei podzielić uwagę między naukę a muzykę.

Mam bardzo podobne podejście do tematu. Gdy się uczę albo wybieram kompletną ciszę lub coś w rodzaju muzyki kontemplacyjnej. Nie lubię traktować muzyki klasycznej jako "wypełniacza akustycznego". Bardzo sobie jednak cenię kilkuminutowe przerwy w nauce kiedy włączam pasujący do mojego nastroju fragment i relaksuje się w ten sposób na kolejne długie godziny nad książkami.
Lady Makbet
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1991

Postprzez clavia » wtorek, 27/10/15, 21:23

Ja zmieniłam zdanie i klasyka leci również jak coś robię i w mieście nieraz też. Tyle, że w mieście musi być słyszalne wykonanie nie ciche :)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Winicjusz » wtorek, 27/10/15, 23:41

Ktostam napisał(a):Hehe, tak, wyobraziłem sobie właśnie studenta, który przed egzaminem próbuje zrozumieć bardzo trudny dla niego materiał, aż w końcu zaczyna płakać z bezsilności, ale zaciska zęby i próbuje dalej

W takiej chwili student "puszcza" sobie utwór np. doby klasycyzmu. Płakać się odechciewa, zębów się już nie zaciska i nabywa się nową energię i pogodę ducha. Nauka jakoś sama rusza do przodu!
Zgodzę się, że w takim wypadku raczej mało uwagi poświęca się samemu kunsztowi muzycznemu i traktuje się utwór jako taki trochę zapełniacz ciszy, ale coś za coś...
Ja siedzę z muzyką do późnych godzin nocnych i w moim odczuciu raczej nie dałbym rady tyle wytrzymać gdyby nie muzyka w tle. Co do wspomagania nauki muzyką klasyczną to uważam, że osoby które nie są miłośnikami klasyki, a uczą się przy Mozarcie i zachwalają jego wpływ na komórki mózgu to tylko ulegają autosugestii, że to im pomaga. :nauka:
Winicjusz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Allegretto » niedziela, 29/11/15, 21:20

Ja wręcz nie mogę uczyć się bez muzyki. Najczęściej uczę się słuchając Mozarta, ale nie zawsze, bo, np. nie umiem robić zadań z matematyki słuchając Mozarta. Nie wiem czemu, ale do matmy i innych przedmiotów ścisłych jest mi potrzebny Beethoven, Chopin albo Liszt. Nie przeszkadza mi muzyka w tle, a czasem nieraz pomaga, ale to chyba kwestia przyzwyczajenia. ;)
Allegretto
Adept
Adept

Postprzez Tezeusz » piątek, 12/02/16, 17:04

Nauka przy muzyce? Nie przemawia to do mnie. Wydaje mi się, że w ten sposób mniej zapamięta się zarówno z nauki jak i z muzyki. No chyba, że mówimy o muzyce innej niż muzyka poważna, np. o ambientach, w których w ogóle nie ma czego zapamiętywać ani słuchać. Ale to i tak, jak dla mnie, pomyłka. Co innego nauka z przerwą na muzykę. To już pochwalam i sam uskuteczniam.

medyk napisał(a): Co do wspomagania nauki muzyką klasyczną to uważam, że osoby które nie są miłośnikami klasyki, a uczą się przy Mozarcie i zachwalają jego wpływ na komórki mózgu to tylko ulegają autosugestii, że to im pomaga. :nauka:

Pełna zgoda. Ileż to razy musiałem z politowaniem patrzeć na niezbyt zdolne licealistki, które to były święcie przekonane, że swoje -4 zawdzięczają Janowi Sebastianowi Bachowi za koncerty brandenburskie, bo to dzięki nim, widzisz pan, szare komórki rosną.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez kaloryferarz » niedziela, 18/06/17, 23:32

Jestem normalnym, jednoprzegiebowym facetem. Albo słucham muzyki albo robię coś innego. Jak robię coś innego to ma być cisza :) Próbowałem kiedyś uczyć się czegoś przy muzyce. Zara usłyszałem ciekawy fragment, ciepnąłem książką w kąt. Poleciałem szukać nut, wydrukowałem sobie je i wziąłem się za rozbieranie nut :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez MK92 » sobota, 4/11/17, 22:45

Ogólnie ciężko mi się skupić na czymkolwiek, gdy w tym samym czasie w tle płynie muzyka poważna. Choć na przykład bieganie z towarzystwem takiej muzyki, odtwarzanej z telefonu, jest bardzo przyjemne ;)
MK92
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1992

Postprzez chlebik » niedziela, 5/11/17, 08:36

Na Youtube można znaleźć masę nagrań w stylu 'brain waves', 'music for chillout and relax' i wiele z nich zawiera w sobie muzykę klasyczną. Daaaaawno temu czytałem na ten temat materiał w piśmie 'Cogito' - bodajże najlepsze są utwory baroku.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1984

Poprzednia strona

Powrót do Muzyka klasyczna dookoła nas