Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Muzyka klasyczna dookoła nas

Dział o obecności muzyki klasycznej w świecie, w kulturze masowej, również o odniesieniach do niej w innych dziedzinach sztuki (filmie, literaturze, malarstwie)

Muzyka klasyczna może być „rasistowska”

Postprzez kamski » poniedziałek, 29/06/20, 17:03

No właśnie...

Muzyka klasyczna może być „rasistowska”

dodano dnia: 2020-06-29

Niektóre media w Stanach Zjednoczonych obrały sobie nowy cel prowadzonej przez siebie „antyrasistowskiej” nagonki. Według nich pokłady „rasizmu” mogą znajdować się chociażby w muzyce klasycznej. Przytłaczająca większość najbardziej znanych kompozytorów tego nurtu reprezentuje białą rasę, natomiast w samej Ameryce czarnoskórzy czy Latynosi stanowią tylko niewielki procent muzyków.

Tak naprawdę niewielkie dyskusje dotyczące podziału rasowego tworzonego rzekomo przez muzykę klasyczną pojawiały się jeszcze przed śmiercią niejakiego George’a Floyda. Wywołał je chociażby raport Ligi Orkiestr Amerykańskich z 2016 roku. Na jej zlecenie wyliczono udział osób określonych ras wśród muzyków – tylko 1,8 proc. z nich miało czarny kolor skóry, z kolei 2,5 proc. było Latynosami.

Zdaniem „antyrasistów” fakt ten dowodzi, że muzyka poważna jest zdominowana przez białych ludzi. Co więcej, przytłaczającą większość kompozytorów stanowili i stanowią do dzisiaj osoby pochodzenia europejskiego. Kilka dni temu dziennik „San Francisco Chronicle” narzekał więc na fakt, że miejscowa orkiestra symfoniczna ma w swoim repertuarze właściwie jedynie utwory skomponowane przez białych twórców.

„The New York Times” nazywa natomiast świat muzyki klasycznej mianem „najmniej zróżnicowanej instytucji w kraju”, co ma być nawet maskowaniem „rasizmu” panującego w tym sektorze kultury. Ponadto niektóre amerykańskie stacje radiowe i portale internetowe wprost oskarżały środowisko związane z muzyką klasyczną o niechęć do osób o innym kolorze skóry.

Na podstawie: valeursactuelles.com.


Źródło: http://autonom.pl/?p=32120
Avatar użytkownika
kamski
Meloman
Meloman
 
Posty: 273
Płeć: mężczyzna

Re: Muzyka klasyczna może być „rasistowska”

Postprzez Arturo » poniedziałek, 29/06/20, 22:45

Autorzy strony z której jest ten tekst sami podają się za "obrońców rasy", ale co tam rasizmu przecież w ogóle nie ma. :lollol:
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1271
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Muzyka klasyczna może być „rasistowska”

Postprzez Prem » czwartek, 13/08/20, 15:38

No cóż, przytłaczającą większość muzyków jazzowych, przynajmniej tych czołowych, stanowią czarni. Przytłaczającą większość muzyków muzyki hinduskiej stanowią brązowi. Przytłaczającą większość muzyków muzyki azjatyckiej stanowią Azjaci.
To, że przyczepili się akurat do klasycznej, i uważają to za miarodajne, to chyba nobilitacja dla takiej muzyki.
Prem
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 105
Skąd: Olsztyn
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1965


Powrót do Muzyka klasyczna dookoła nas