Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Muzyka klasyczna dookoła nas

Dział o obecności muzyki klasycznej w świecie, w kulturze masowej, również o odniesieniach do niej w innych dziedzinach sztuki (filmie, literaturze, malarstwie)

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez ZadeR » środa, 16/03/22, 15:44

Następny:
Słynny rosyjski pianista: Odciąć prąd Ukraińcom. Świat muzyczny protestuje

Wydarzenia / Kultura / Muzyka klasyczna
16.03.2022 13:50

Borys Bieriezowski gra na całym świecie. Uważa, że cała ta wojna to kłamstwo. Proponuje, by Ukraińców otoczyć i odciąć im prąd.

53-letni Bieriezowski od początku wojny twierdził, że „to, co mówią zachodnie media, to czyste kłamstwo”. Ostatnio wystąpił w prokremlowskim Pierwym Kanale, stacji telewizyjnej o największym zasięgu w Rosji (98,8 proc. populacji) i oznajmił: „Rozumiem, że litujemy się nad nimi (mieszkańcami Kijowa - red.), że działamy delikatnie, ale czy nie moglibyśmy wreszcie przestać się nimi przejmować, otoczyć ich i odciąć im prąd?”. Żołnierz, biorący udział w tym samym programie telewizyjnym odpowiedział: „Nie możemy doprowadzić do katastrofy humanitarnej własnymi rękami”.

Świat muzyczny jest oburzony. Pianista i dyrygent Lars Vogt, dyrektor muzyczny „Orchestre de chambre de Paris”, gdzie występował Bierezowski, zareagował na Twitterze: „Nie mogę uwierzyć w te słowa mojego byłego przyjaciela Borisa B. Ale słyszę je z jego własnych ust. Ta przyjaźń oficjalnie się skończyła”.

Inni muzycy piszą o „ogromnym rozczarowaniu”, a tym, że „wielkość muzyczna i empatia nie zawsze idą w parze”. „To wykracza nawet poza cynizm” – skomentowała dyrygentka Dalia Stasevska.

Bieriezowski gra na fortepianie od piątego roku życia. W 1988 zadebiutował na scenie międzynarodowej w londyńskiej Wigmore Hall. Przez wiele następnych lat mieszkał w Londynie. W 1990 zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego. Występował w Europie, Ameryce i Japonii. Współpracował z Filharmonią Nowojorską, Royal Philharmonic Orchestra i Berliner Philharmoniker. Od 2013 jest dyrektorem artystycznym francuskiego festiwalu Pianoscope Beauvais.


https://www.rp.pl/muzyka-klasyczna/art3 ... protestuje
Avatar użytkownika
ZadeR
Meloman
Meloman
 
Posty: 231
Skąd: Wawa

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez Arturo » środa, 16/03/22, 18:00

To brzmi jak bardzo mocny czarny humor. Mam nadzieję, że wśród muzyków których cenimy takich psychopatów jest bardzo mało. :(
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1309
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez ZadeR » piątek, 18/03/22, 21:09

Filharmonia Śląska na 1,5 roku wyłącza utwory rosyjskich kompozytorów z repertuaru.

Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej: Kasujemy muzykę rosyjską, kasujemy również artystów z Rosji

18/03/2022

My nie jesteśmy przeciwko muzyce rosyjskiej, my jesteśmy solidarni z Ukrainą. Na ten czas kasujemy muzykę rosyjską, kasujemy również artystów z Rosji - mówił dyrektor Filharmonii Śląskiej, Adam Wesołowski, na antenie Radia Piekary.

Filharmonia Śląska na 1,5 roku wyłącza utwory rosyjskich kompozytorów z repertuaru. Nie będzie Czajkowskiego ani Szostakiewicza, nie usłyszymy "Dziadka do orzechów" oraz "Jeziora Łabędziego". Decyzja ta zapadła już na początku wojny na Ukrainie. W ten sposób filharmonia chce okazać swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

Mamy świadomość, że ci kompozytorzy też byli przeciwko ówczesnej władzy. Nawet swoją muzyką manifestowali poglądy - przyznał Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

Decyzja Adama Wesołowskiego o tymczasowym „odłożeniu na półkę” twórczości rosyjskiej została podjęta m.in. przez wzgląd na kierownika artystyczne filharmonii, Yaroslav Shemet. Dyrygent pochodzi z Ukrainy, a część jego rodziny została w Charkowie. Filharmonia Śląska w ten sposób chce okazać solidarność z Ukrainą.

To nie jest działanie polityczne. To jest działanie społeczne. My chcemy dotrzeć do społeczeństwa i poinformować ich, że nie tolerujemy tej polityki - wyjaśniał Adam Wesołowski.

Ta decyzja ma również dawać siłę obywatelom Ukrainy w tym trudnym czasie. Według dyrektora filharmonii ci ludzie potrzebują teraz wiary i siły. Zapewnić im ją ma muzyka kompozytorów ukraińskich zamiast rosyjskich. Adam Wesołowski ten czas chce przeznaczyć na odkrywanie znakomitych kompozytorów innego pochodzenia, którzy dotychczas sławą się nie okrywali.

To jest czas, żeby poznać wspaniałą literaturę i muzykę ukraińską. Ja jestem tego świadkiem. Ostatnie dni, gdzie gramy muzykę kompozytorów, których nie znałem. Dlaczego to nie może być czas na odkrywanie? - dodał dyrektor Filharmonii Śląskiej.


https://www.slazag.pl/adam-wesolowski-d ... ow-z-rosji
Avatar użytkownika
ZadeR
Meloman
Meloman
 
Posty: 231
Skąd: Wawa

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez ZadeR » sobota, 9/04/22, 18:18

W piątek media doniosły o pogrzebie Żyrinowskiego w Moskwie.



Nie zaskakuje was, co słychać w tle?

Spoiler:
Avatar użytkownika
ZadeR
Meloman
Meloman
 
Posty: 231
Skąd: Wawa

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez Arturo » niedziela, 10/04/22, 09:00

No dziwne. Żyrinowski to było bydle jakich mało również wobec nas.
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1309
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez Prem » niedziela, 10/04/22, 15:42

Żyrinowski to przede wszystkim świr i psychol. Teraz kolej na tego, który go żegnał. Widziałbym tu Odę do radości, gdyby nie to, że ci ludzie nie zasługują na muzykę Beethovena.
Może XIV Symfonia Szostakowicza?
Prem
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 120
Skąd: Olsztyn
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1965

Re: Polityka a muzyka klasyczna

Postprzez kamski » niedziela, 16/10/22, 18:09

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosjan ... iu/sf4tt0k
Ukraiński dyrygent odmówił Rosjanom. Został zabity

Rosyjscy żołnierze zastrzelili ukraińskiego muzyka Jurija Kerpatenkę w jego domu. Powodem była odmowa udziału w koncercie w okupowanym Chersoniu — podało ministerstwo kultury w Kijowie.

Dyrygent odmówił udziału w koncercie, który "w zamyśle okupantów miał być demonstracją tak zwanej »poprawy spokojnego życia« w Chersoniu" — podało ministerstwo w oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku.

W koncercie 1 października miała wystąpić orkiestra kameralna Gileja, której Kerpatenko był głównym dyrygentem. Tę samą funkcję pełnił w chersońskim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Mykoły Kulisza.

Prokuratura obwodowa w Chersoniu w Ukrainie wszczęła formalne śledztwo "na podstawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych, połączonego z umyślnym zabójstwem". Członkowie rodziny poza Chersoniem stracili kontakt z dyrygentem we wrześniu — podali śledczy.

Zabójstwo spotkało się z potępieniem ze strony ukraińskich i międzynarodowych artystów. — Historia Rosji narzucającej politykę "dostosuj się lub zgiń" wobec artystów nie jest niczym nowym. Ma historię, która rozciąga się na setki lat — powiedziała fińsko-ukraińska dyrygentka Dalia Stasewska.

— Wiemy, że rosyjski reżim poluje na aktywistów, dziennikarzy, artystów, liderów społeczności i każdego, kto jest gotów przeciwstawić się okupacji — wskazała Wiktoria Amelina, ukraińska powieściopisarka, która została śledczym ds. zbrodni wojennych.

— Jednak nawet znając obecny schemat i historię, nie możemy i — co ważniejsze — nie powinniśmy przyzwyczajać się do słuchania o kolejnych brutalnych morderstwach światłych, utalentowanych, odważnych ludzi, których jedyną winą było bycie Ukraińcem — dodała.

Źródło: The Guardian, Facebook
Avatar użytkownika
kamski
Meloman
Meloman
 
Posty: 275
Płeć: mężczyzna

Poprzednia strona

Powrót do Muzyka klasyczna dookoła nas




cron