Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Internet, media i inne źródła

Miejsce do wymiany opinii na temat źródeł informacji o muzyce klasycznej: stron internetowych, stacji radiowych, kanałów telewizyjnych, książek, czasopism, artykułów, itp.

biografie

Postprzez DeeDee » niedziela, 11/08/13, 18:45

Napisano wiele książek o kompozytorach. Ale nie wszystkie zasługuje na uwagę. Możecie polecić jakieś dobre biografie ?
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Re: biografie

Postprzez ZadeR » wtorek, 13/08/13, 11:50

Beethoven: gorąco polecam autora o nazwisku George Marek. Znakomita książka, bardzo szczegółowa. Minusem dla niektórych mogą być nazbyt rozbudowane będą wątki miłosne, ale ogólnie pokazuje kompozytora jako żywego człowieka z frapującą osobowoscią.
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez orvokki » środa, 14/08/13, 09:16

hmmm, ja osobiście wolę biografię beethovena autorstwa adama czartkowskiego. george'a r. marka dość dobrze się czyta, podaje całą otoczkę dotyczącą czasów, w których beethoven żył, co z pewnością jest ciekawe. jedyna rzecz, która mnie męczy u niego, to egzaltacja granicząca z fanatyzmem. ;)) niemniej jednak - jedna z najszerszych i najbardziej wartościowych biografii ludwiga jaką napisano.

czytałam biografię bacha autorstwa alberta schweitzera. mogę powiedzieć jedno - lektura dla zaciętych i wytrwałych.... autor ma olbrzymie zacięcie filozoficzne... ;)
"Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś..." Ludwig van Beethoven
orvokki
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Urlicht » czwartek, 10/10/13, 07:38

DeeDee napisał(a):Napisano wiele książek o kompozytorach. Ale nie wszystkie zasługuje na uwagę. Możecie polecić jakieś dobre biografie ?

Relacja z pierwszej ręki. W przyszłym miesiącu Wydawnictwo Literackie ma wydać autobiografię Krzysztofa Pendereckiego ( współautorzy to Katarzyna Janowska oraz Piotr Mucharski).
"Pendereccy. Saga rodzinna".
( informacja dzięki wp.pl )
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez rzępoła » piątek, 11/10/13, 10:23

Jak na autobiografię tytuł jest dość melomański moim zdaniem, ale chyba i tak się skuszę.
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Madame Glissando » czwartek, 12/02/15, 00:18

Całkiem znośna książka to to "Clair de Lune. Powieść o Debussym" autorstwa Pierre'a la Mure - w ogóle machera od biografii. Napisał też podobno powieść o Mendelssohnie.

W sumie to powinnam wypowiadać się tylko o pierwszym tomie "Clair de Lune" , bo drugiego nigdzie nie mogę dostać. :-(
Jeżeli lubicie Debussy’ego ( ja to szczerze mówiąc średnio go lubię) i chcecie poznać jego czasy, jego Paryż, jego konserwatorium paryskie, jego przyjaciół i jego wybranki – to myślę, żebyście się nie zawiedli. Poznajemy specyfikę Francji drugiej połowy XIX wieku, a także wiele postaci związanych z muzyką, z którymi Debussy miał okazję się spotkać, np. Offenbacha, Wagnera, Liszta, Nadieżdę von Meck, Cezara Francka. To znaczy oni są w pierwszym tomie, w drugim – co wynika ze zdjęć dołożonych do wydania poprzedniego – jest też chyba Satie i paru innych panów . Możemy się dowiedzieć jak Debussy „wpadał” na niektóre swoje pomysły, np. skomponowanie „Arabesek”, zmianę fryzury (serio), jak zdecydował się na przerwanie stypendium (kobieta oczywiście :serce: ).

Taka powieść ;)
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez clavia » wtorek, 9/02/16, 23:17

Dziś w bibliotece była za darmo do wzięcia i z największą przyjemnością przygarnęłam :) :
Obrazek
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Powrót do Internet, media i inne źródła