Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Internet, media i inne źródła

Miejsce do wymiany opinii na temat źródeł informacji o muzyce klasycznej: stron internetowych, stacji radiowych, kanałów telewizyjnych, książek, czasopism, artykułów, itp.

PRASA

Postprzez orvokki » piątek, 26/04/13, 16:21

jakie znacie wydawnictwa związane z muzyką klasyczną? bo mi przychodzi do głowy tylko "Presto" i "Muzyka 21". możecie jakieś polecić? czy korzystacie raczej z serwisów internetowych?
"Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś..." Ludwig van Beethoven
orvokki
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 131
Skąd: LESOK
Płeć: kobieta

Re: PRASA

Postprzez kamski » wtorek, 30/04/13, 16:43

orvokki napisał(a):jakie znacie wydawnictwa związane z muzyką klasyczną? bo mi przychodzi do głowy tylko "Presto" i "Muzyka 21". możecie jakieś polecić? czy korzystacie raczej z serwisów internetowych?

Jeśli bariera językowa nie jest problemem to polecałbym świetny brytyjski miesięcznik 'Gramophone'. Oprócz papierowych wydań mają też wersję elektroniczną.

'Presto' widziałem. Są na rynku od niedawna, ukazują się tylko 4 razy do roku i dopiero się wyrabiają. Jak dla mnie redakcja zuełnie niepotrzebnie chce muzyce klasycznej narzucić styl pop.
Avatar użytkownika
kamski
Meloman
Meloman
 
Posty: 275
Płeć: mężczyzna

Re: PRASA

Postprzez orvokki » niedziela, 5/05/13, 21:49

dzięki serdeczne za podpowiedź, już looknęłam na wydanie internetowe "gramophone", bardzo fajne. :)

a z gazet papierowych przypomniałam sobie jeszcze jedną pozycję "twoja muza".
"Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś..." Ludwig van Beethoven
orvokki
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 131
Skąd: LESOK
Płeć: kobieta

Re: PRASA

Postprzez analecta » niedziela, 7/07/13, 00:54

Przeobraża się właśnie Ruch Muzyczny, nowa szata przewidziana na październik, ale już można podejrzeć w internecie.
analecta
 

Re: PRASA

Postprzez Urlicht » wtorek, 9/07/13, 20:55

orvokki napisał(a):jakie znacie wydawnictwa związane z muzyką klasyczną?


W miesięczniku "Charaktery" (psychologia) cyklicznie ukazują się artykuły autorstwa Jerzego Maksymiuka. Polecam.
Urlicht
Znawca
Znawca
 
Posty: 736

Re: PRASA

Postprzez Mu_ » piątek, 28/11/14, 00:50

Chciałem dorzucić tu jeszcze tytuły: "Muzyka w Mieście" "Muzyk" oraz "Estradę i Studio". W tanim jak barszcz MWM, który czytuję namiętnie moimi ulubionymi pozycjami są wywady z osobistościami ze świata muzyki (niedawno był z Pendereckim) oraz pitaval zbrodni popełnionych z udziałem instrumentów muzycznych. Do tej pory najciekawszym narzędziem zbrodni, były mordercze organy, gdzie ofiary bywały mordowane w najprzeróżniejsze sposoby. Najciekawszym chyba rodzajem śmierci było zaproszenie nieświadmej niczego ofiary, do odsłuchu utworu w specjalnie utworzonej przestrzeni wewnątrz szafy organowej, gdzie była miażdżona przez stopniowo ścieśniające się piszczałki. Było też naszpikowywanie rurami uruchamianymi poziomo, rozcinanie, gazowanie - zupełnie jakby to był pierwowzór filmu: "Cube". Trochę mi to koresponduje z najnowszą serią przygód sympatycznego doktora Hannibala Lectera ;) a konkretnie z odcinkiem z wiolonczelistą. EiS to takie pismo trochę techniczne, natomiast w Muzyku były odcinki poświęcone perkusji i rytmom oraz harmonizacji. Ten ostatni jest też dostępny bezpłatnie online - ale jak każda rzecz tego typu będzie musiał upaść, ponieważ nikt nie będzie wydawał perodyku za darmo, nawet największy pasjonat.
Mu_
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 154
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1965

Re: PRASA

Postprzez Arturo » piątek, 28/11/14, 16:16

Fascynująca historia z tymi morderczymi organami. :diabel: W tym kontekście nowego wymiaru nabieraja słowa "mógłbym umierac przy tej muzyce" :D chociaż to w sumie nie śmieszne tylko tragiczne. A mógłbyś przedstawić więcej takich historii albo wrzucic linka do nich? :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1300
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: PRASA

Postprzez Mu_ » czwartek, 16/07/15, 00:15

Jasne, wybacz refleks szachisty - linków raczej nie ma ale spróbuję zapodać streszczenia. :)
Mu_
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 154
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1965

Re: PRASA

Postprzez zn21 » niedziela, 3/12/17, 16:54

pamiętam czasy kiedy wychodził miesięcznik STUDIO. Do dziś nie ma podobnej prasy a szkoda. Człowiek czekał na każdy numer ale niestety z przyczyn finansowych magazyn płytowy umarł. Wyszło też 12 numerów czasopisma KLASYKA z płytą do każdego numeru i upadło po roku wszystko. Bardzo ambitnym projektem był kwartalnik CANOR. To raczej dla specjalistów a honorowym przewodniczącym był Hogwood.
Dziś na rynku brak takiej prasy a nie ma kogoś z pasją aby wydawać coś na wzór STUDIO ze sponsorem.
Na szczęście jest internet i takie forum jak to :ok:
Avatar użytkownika
zn21
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 138
Skąd: Mysłowice
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1968

Re: PRASA

Postprzez Chiarodiluna » sobota, 23/12/17, 00:29

Zgadzam się w pełni. "STUDIO" było i dla mnie bardzo atrakcyjnym pismem. Taki Thesaurus Musicus dla każdego zainteresowanego tematyką muzyki klasycznej. Na przestrzeni kilku lat dawało możliwość odbycia kursu z muzyki poważnej w odcinkach. Omawianiu arcydzieł towarzyszyła recenzująca prezentacja nagrań. Poza tym wiele doniesień pokazujących co ważnego dzieje się na scenie nagrań i artystów. Nakład w kilkunastu tysiącach egzemplarzy. Patrząc, że tutejsze Forum ma tylko ok. 500 zarejestrowanych użytkowników, pokazuje skalę upadku zainteresowania taką tematyką. A sam ruch na Forum jest przecież bardzo słaby. Zaś na odpowiedniku poświęconym Chopinowi żaden i nawet nie działa akceptacja rejestracji nowych użytkowników. Dziś podobne pismo do "STUDIA" nie byłoby w stanie zaistnieć nawet przy dotacji. Zostają muzyczne blogi internetowe i literatura muzykologiczna. No i na szczęście na tutejszym Forum są osoby, które reprezentują wyższy poziom od mojego, co pozwala pozyskać ciekawe wiadomości. Na koniec warto wspomnieć nazwisko redaktora naczelnego "Studia" - Pana Mieczysława Kominka. Ale to wszystko to już tylko "prehistoria".
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Meloman
Meloman
 
Posty: 331
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna


Powrót do Internet, media i inne źródła
cron