Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Nagrania i sklepy muzyczne

Dyskusje o wszelkich nagraniach (CD, DVD) i wydawnictwach, również o sklepach muzycznych

czym się kierować kupując płyty ?

Postprzez DeeDee » sobota, 25/10/14, 20:24

Na rynku wybór płyt z klasyką jest ogromny. Nie sposób znać wszystkich dobrych dyrygentów czy konkretnych wykonań. Płyt, które wpadły mi w oko oczywiście nie ma na Spotify :)
Czy jest jakiś klucz ?
Czym mam się kierować wybierając CD ?
Płyt jakich wydawnictw nie kupować ?
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Re: czym się kierować kupując płyty ?

Postprzez clavia » sobota, 25/10/14, 22:10

Bardzo dobre pytanie. Ja kupuję tak:

1) lumpeks
a) na sztuki (wychodzi u mnie w mieście 1zł za foliowe/papierowe opkaowanie takie jak w gazetach i max 3zł za plastik, jak używana)
- biorę od razu (jeśli składanka i za 1zł), w pozostałych pzypadkach analizuję wykonanie i wydanie
b) na wagę
- najdroższy dzień (wychodzi mniej niż 10zł za sztukę) - analizuję płytę tak, jak w pzypadku ceny za sztukę
i dodatkowo decyduję, czy trzeba kupić teraz, czy można poczekać na inny dzień (mnej za kg)

2) allegro, empik itp.
- patrzę najpierw na wykonanie a potem wydanie i cenę

Jeśli chodzi o wydania to wystrzegam się kupowania wydawnictw firmy x i takich dodawanych do gazet jak np. D,Agostini, Rigest Digest itp (chyba, że gra jeden z moich ulubionych wykonawców). Cd poświęcone jednemu muzykow kupuję wtedy, gdy jest na niej cały cykl utworów np. wszystkie preludia Chopina a nie tylko kilka (chyba, że wykoanie bardzo dobre i jest w lumpeksie czy na allegro za paęr zł max)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez kamski » niedziela, 26/10/14, 00:32

Myślę, że przy dokonywaniu wyboru warto zwracać przede wszystkim uwagę na zespół wykonawczy: orkiestrę, dyrygenta, solistów - ich renomę, styl interpretatorski. Data nagrania też ma znaczenie: niektóre utwory zarejestrowane dawno temu (np. w latach 40. XX wieku) i zremasterowane są świetnym wyborem, w innych przypadkach lepiej skupić się na współczesnych interpretacjach.

Osobiśćie polecam zwracać uwagę na opinie tudzież recenzje opublikowane w internecie. Sporo tego można znaleźć na anglojęzycznych stronach internetowych.
Niektóre uznane marki w branży muzyki poważnej (np. Deutsche Grammophon, Decca, Sony Classical, apex, Naxos, EMI CLassics) gwarantują z reguły określony poziom nagrań, chociaż słabsze pozycje się czasami przytrafiają. Sam mam bardzo dobre zdanie o wydawnictwach takich jak Harmonia Mundi, Medici Arts czy edycjach specjanych BBC.

Wspomniana wyżej możliwość kupowania płyt w "lumpeksach" czy płyt na wagę to dla mnie egzotyka. Mam swój budżet na zakup płyt z muzyką poważną i raczej nie zdecydowałbym się na taki zakup, chociaż uczciwie przyznaję, że nie wiem na jakim poziomie mają nagrania w ofercie.

Pozdrawiam!
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez DeeDee » niedziela, 26/10/14, 17:31

Mam kilkanaście ciekawych płyt kupionych za śmieszne pieniądze na pchlim targu ( m.in. Naxos :) ) - właściwie nic się nie ryzykuje w ten sposób.
Jeszcze nie umiem rozróżniać dobrych nazwisk i orkiestr a boję się ryzykować :(
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez clavia » niedziela, 26/10/14, 21:10

Kupiłam kiedyś za 2zł Vivaldi "4 pory roku" wydanie Deutsche Gramophon :)
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez clavia » wtorek, 28/10/14, 22:13

Dziś się okazało, iż w jednym z lmpeksów zmieniono cenę płyt z 3zł na 1zł i dzięki temu w moje ręce wpadło:
- Bach kantaty BWV 110 i 198
- Mozart Hafner Serenade KV 250
Oba wydawnictwa Brillant Classics :)
Nie wiem czy dobra wytwórnia, ale za 1zł za płytę warto. ;)
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez DeeDee » wtorek, 28/10/14, 22:22

szczęściara !
w lumpeksach , w których ja pytałam o płyty reagują, jakbym pytała o paliwo rakietowe :)
Na moim pchlim targu też większość patrzy na mnie jak na UFO ... :/
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez rzępoła » sobota, 1/11/14, 20:36

Zawsze można posłuchać na youtube wykonań zauważonego przez nas zespołu. Ja kieruję się recenzjami w czasopismach takich jak np. muzyka21 - tam jest zawsze kilkadziesiąt rzetelnych recenzji. Do dobrych wydawnictw dodam jeszcze polskie Acte Prealable - naprawdę BARDZO polecam. Wydają mało znaną, a bardzo dobrą muzykę w wykonaniach na najwyższym poziomie.
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez bo-jar » niedziela, 11/01/15, 01:15

Polecam słuchanie radiowej Dwójki. Dzięki kompetencji osób wybierających nagrania można (...po paru latach :lollol: ) się zorientować, co nam odpowiada - jaki gatunek, no i wykonawcy. W niedzielnej Płytomanii jest rozmowa o nowościach wydawniczych - szkoda, że tylko kilka płyt w tygodniu jest podmiotem dyskusji w tej audycji. No i jeszcze jedno: są wytwórnie, których płyty można brać w ciemno: AliaVox, ECM, Alpha, HM... jest ich kilka.
bo-jar

Postprzez Arturo » poniedziałek, 19/01/15, 23:01

bo-jar napisał(a):W niedzielnej Płytomanii jest rozmowa o nowościach wydawniczych

Jak kogoś interesują niekoniecznie najnowsze płyty to na Dwójce jest też Płytowy Trybunał Dwójki oraz Duża czarna dla właścicieli gramofonów. :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez DeeDee » piątek, 23/01/15, 21:55

Pierwsze wykonanie jakiegoś utworu, które słyszę, najczęściej nie jest najlepsze, bo wynika z przypadku ( YT, płyta z gazety itp ). Ale prawda jest taka, że to pierwsze jest jakby szablonem i inne wykonania z nim porównuję.
Czy wy też tak macie ?
Mój problem polega na tym, że bardzo trudno mi ten szablon wymazać.
Do niedawna 1 koncertu fortepianowego Brahmsa słuchałam z YT:
https://www.youtube.com/watch?v=WxH50l50dvs

Kupiłam sobie 2 koncerty tegoż w wyk. Gilels/ Jochum.
No i 1 ... nie podoba mi się :(
inne tempo, inna dynamika, zupełnie inny styl...
Jakieś komentarze?
Tylko proszę, nie rzucajcie we mnie pomidorami :)
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez nex » piątek, 23/01/15, 23:27

Ja też tak mam. Pierwsza wersja danego koncertu/symfonii jaka mi wpadnie w łapy podoba mi się najbardziej (no, chyba, że rzeczywiście jest to totalna kicha) i później ciężko mi się przerzucić na inne wersje. Ale po jakimś czasie to się udaje.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez DeeDee » niedziela, 1/02/15, 21:34

wybaczcie pytanie absolutnie atechnicznej baby:
czy nowoczesna wieża odtworzy dźwięk, jeśli wrzucę do niej płytę DVD ? ( jaki format musiałaby móc odtwarzać ? )

A swoją drogą dlaczego płyty DVD są czasem tańsze od CD z tą samą muzyką ?
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez nex » poniedziałek, 2/02/15, 21:53

Raczej nie odtworzy dvd. Masz denona d-m39 tak jak przymierzałaś się do kupienia? Jeśli tak, to nie.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez DeeDee » poniedziałek, 2/02/15, 22:14

dzięki za odpowiedź. Tak, mam właśnie ten sprzęt.
DeeDee
Meloman
Meloman

Następna strona

Powrót do Nagrania i sklepy muzyczne