Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Koncerty i inne wydarzenia

Wszystko co dotyczy muzyki klasycznej na żywo: koncertów, festiwali, wydarzeń, itp.

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Arturo » środa, 24/10/18, 17:02

Obrazek
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1297
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Chiarodiluna » piątek, 26/10/18, 20:21

Osobiście bardzo lubię koncerty Chopina w asyście małych zespołów orkiestrowych, zwłaszcza zaś w odmianie ‘serenadowej’, z wyłączną obsadą instrumentów smyczkowych. Dla koncertu e-moll jakimś punktem odniesienia może być tu prezentacja Olgi Scheps z ciekawego występu z Orkiestrą ‘Amadeus’ Agnieszki Duczmal w Dusseldorfie:Zaś pianiści z kręgu kultury romańskiej wielokrotnie wykazali, że mają dar do prezentacji z należytą ‘słowiańską’ wrażliwością muzyki Chopina. Daleko nie trzeba szukać. Wystarczy wspomnieć ostatni konkurs chopinowski na instrumentach współczesnych AD 2015.

Trazom dużo pisze o wybitnych postaciach z panteonu historii pianistyki wykonawczej. Niestety prawie zawsze pozostaje to w połączeniu z fatalną jakością techniczną samego prezentowanego materiału dźwiękowego. Ja zaś, jako, że bardzo lubię prezentacje młodych pianistów, nie omieszkam dodać od siebie, iż Leonora Armellini to włoska pianistka pochodząca z Padwy, która z wyróżnieniem ukończyła studia w Rzymie, a także była podopieczną Lilya’i Zilberstein. Zatem jest artystką, po której sporo można oczekiwać. Już na XVI. MKPFC 2010, jako bardzo młoda pianistka, grała w przesłuchaniach aż III. etapu konkursu.

Liczę, że radomska orkiestra, której oczywiście nie znam, dobrze jej zapartneruje.

Nie przypuszczałem nawet, że Radom ma własną orkiestrę kameralną. Wiele większych polskich miast takowej nie ma. Super !

Opisz swoje wrażenia, najlepiej porównawczo względem chociażby przywołanej wyżej prezentacji Olgi Scheps z YouTube. Łatwiej będzie wyobrazić sobie, na ile udany był radomski koncert.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Meloman
Meloman
 
Posty: 326
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Arturo » piątek, 26/10/18, 21:20

Świetnie odnalazła się w koncercie e-moll Olga Scheps. Mam nadzieję, że włoska pianistka równie pozytywnie mnie zaskoczy. :ok:
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1297
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Arturo » środa, 14/11/18, 20:58

Chiarodiluna Leonora Armelini nie zaskoczyła mnie specjalnie pozytywnie choć też nie wymagałem od niej bardzo dużo. Włoszka zagrała na początku Poloneza As-dur op. 53, a potem Koncert e-moll op. 11. Zdobywczyni nagrody publiczności na konkursie chopinowskim w 2010 znana jest z pięknego brzmienia i właśnie to zapewniało piękne momenty podczas jej występu pomimo iż wolałbym jakiś inny fortepian niż Bosendorfer Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Gorzej było za to z tzw. poetyckością, za to bardzo dobrze technicznie.
Co do orkiestry to odczuwalny był brak instrumentów dętych, którego nie próbowała jakoś zrekompensować swoją grą. Po występie pianistki zagrane zostały jeszcze utwory Paderewskiego: Suita G-dur (niedokończona) i Bacewicz: Koncert na orkiestrę smyczkową. Utwór Paderewskiego na plus zwłaszcza momenty dramatyczne natomiast Bacewicz jak zwykle mi się nie spodobała. ;)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1297
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Chiarodiluna » piątek, 16/11/18, 23:08

Arturo napisał(a):Co do orkiestry to odczuwalny był brak instrumentów dętych ...


Ja z kolei lubię wersje koncertów fortepianowych Chopina w oprawie orkiestry smyczkowej. Oczywiście w tradycji wykonawczej koncertu f-moll, w końcówce trzeciej części, tuż przed otwarciem partii finałowej, jest taki moment, gdzie koniecznie musi owe dwa ‘zaśpiewy’ zagrać instrument dęty, ale mi nie przeszkadza zrywanie z tą tradycją. Wydaje mi się, że ‘małoorkiestrowe’ koncerty Chopina wyjątkowo wdzięcznie nadają się do różnorakich eksperymentów z małymi składami. Ale to żadne odkrycie, tylko pewna oczywistość. Sama wspomniana Olga Scheps nagrała piękną dla mnie płytę w asyście orkiestry serenadowej. Bardzo lubię jej słuchać, właśnie także z uwagi na odmienność orkiestry. Gdzieś już na forum dałem już wyraz tym wrażeniom.

Na przytoczonym filmiku też gra orkiestra smyczkowa. Ale nie jest w propozycji Olgi Scheps tak ze wszystkim znowu wspaniale. Uważam , że pianistka (nawet bardziej na płycie CD, niż przytoczonym koncercie) niestosownie i wbrew konwencji wykonawczej za mocno wydobywa brzmienie dźwięku w np. w momencie [ 09:16 ] w części pierwszej. Powinna zrobić to jednak poetycko subtelniej, nie siłą dłoni, tylko siłą przeżywania. Nie wiem czemu tak postanowiła (zwłaszcza na płycie CD).

Arturo napisał(a):Gorzej było za to z tzw. poetyckością, ...


Ważne, żeby ową poetyczność budował fortepian. Wszak pianistka Joanna Michna nagrała koncerty Chopina na fortepian solo. Musiała zbudować oczekiwaną poetykę tylko instrumentem solowym. Niestety nie miałem jeszcze okazji przesłuchać na płycie wyniku sprawy. Dość trudno zdobyć te wszystkie ‘niemieckie Słowianki’, takie jak Michna, Olga Scheps, Anna Semyonovna Gourari i wyszperana przez Ciebie Mikulska u internetowych sprzedawców MP3-jek.
Romanticism is not dead, ...i hope.
Avatar użytkownika
Chiarodiluna
Meloman
Meloman
 
Posty: 326
Skąd: Warszawa
Płeć: mężczyzna

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Arturo » sobota, 17/11/18, 12:53

Chiarodiluna napisał(a):Ważne, żeby ową poetyczność budował fortepian

Przepraszam, ale ten fragment mojego postu był akurat o pianistce, a nie o orkiestrze. :) Ja też lubię wersje na mniejsze składy, a nawet na fortepian solo, ale nie wszystko u radomskich muzyków mi się podobało. ;)

Chiarodiluna napisał(a):Na przytoczonym filmiku też gra orkiestra smyczkowa. Ale nie jest w propozycji Olgi Scheps tak ze wszystkim znowu wspaniale. Uważam , że pianistka (nawet bardziej na płycie CD, niż przytoczonym koncercie) niestosownie i wbrew konwencji wykonawczej za mocno wydobywa brzmienie dźwięku

To prawda, że Scheps lubi czasem mocniej zagrać i to w wielu fragmentach, ale co to znaczy niestosownie i jak ma to się do muzyki? Jeśli mamy rozmawiać tu w kategoriach "stosowności", "elegancji" itd. to ja się w to nie angażuję ;) Również konwencja wykonawcza średnio mnie obchodzi. Byłbym nieszczęśliwy gdyby wszyscy artyści trzymali się konwencji. :D Jeśli mam wybierać wolę pełną kontrastów Scheps niż nieco jednolitą Armelini. :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1297
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Re: Koncerty w Radomiu

Postprzez Arturo » sobota, 26/03/22, 16:05

Na początku Kwietnia w Radomiu 2 ciekawe koncerty:
Leonora Armellini - 2 Kwietnia 2022 r.
https://muzycznaradom.pl/wp-content/upl ... PGhCI.webp
Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga ul. 25 Czerwca 70
bilety: 60 (normalny), 45 (ulgowy)

Pianistka wystąpi wraz z kwintetem smyczkowym w składzie:
Sławomira Wilga – skrzypce I
Dominika Przech – skrzypce II
Nela Zaforemska – altówka
Agata Nowak – wiolonczela
Michał Sobuś – kontrabas
program:
Robert Schumann – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44
I. Allegro brillante | II. In Modo d’una Marcia. Un poco largamente | III. Scherzo. Molto vivace – Trio I – Trio II | IV. Allegro ma non troppo
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
I. Maestoso | II. Larghetto | III. Allegro vivace

Bilety do nabycia w sekretariacie ZSM im. O. Kolberga w Radomiu oraz na godzinę prze rozpoczęciem koncertu w kasie Sali Koncertowej.
Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu koncertów "Filharmonii Fortepianowej", którego pomysłodawcą jest dr hab. Michał Drewnowski.

Koncert w ramach 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
„Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu”
Sala koncertowa R.O.K. ul. Zeromskiego 53
Wykonawcy:
Martin James Bartlett – fortepian,
Lukas Pohunek – dyrygent,
Radomska Orkiestra Kameralna
W programie:
W.A. Mozart – Adagio i Fuga,
L.van Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur op. 19,
K. Penderecki – Sinfonietta No.1,
G. Bacewicz – Divertimento na smyczki.
Ceny biletów:
I strefa – bilet normalny 22 zł, bilet ulgowy 20 zł
II strefa – bilet normalny 18 zł, bilet ulgowy 16 zł
Cena biletu w karnecie: 16 zł (min. 5 koncertów)
Obrazek
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Avatar użytkownika
Arturo
Koneser
Koneser
 
Posty: 1297
Skąd: Radom
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1988

Poprzednia strona

Powrót do Koncerty i inne wydarzenia
cron