Festiwal muzyczny "TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje." to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie w polskim pejzażu wydarzeń artystycznych. Poprzez swoje założenia i starannie dobrany program łączy w sobie elementy ponadczasowości dzieła i jego aktualności. Utwory niekiedy kontrastowo ze sobą zestawione dają możliwość do ich wzajemnej konfrontacji, jednak głównie chodzi tu o konfrontację słuchacza z nowymi wizjami artystycznymi, co ukazuje naszej percepcji nowe konteksty.
Festiwal na tle innych wyróżnia się poprzez możliwość intensywnego kontaktu publiczności z występującymi muzykami na panelu dyskusyjnym, odbywającym się po każdym koncercie. Muzyka żyje na estradzie i poza nią. Przełamujemy granicę między muzykami a słuchaczami.
Ty słuchasz muzyki i muzyka słucha Ciebie.
Bilety w cenie 20 - 35 zł dostępne na stronie Polskiego Radia (studianagran.com.pl), Bilety24 (polskieradio.bilety24.pl) oraz w kasie na godzinę przed koncertem.
Parking przed Studiem jest udostępniany publiczności na czas koncertów.
www.festiwaltrzycztery.pl
Podczas 4. edycji naszego TRZY-CZTE-RY część programu poświęcamy Witoldowi Lutosławskiemu, którego 25. rocznica śmierci przypadła 7 lutego. Ponownie gościmy orkiestrę Sinfonia Varsovia, tym razem pod dyrekcją włoskiego mistrza batuty, Renato Rivolty. Przypomnimy I Symfonię Karola Szymanowskiego, grywaną najrzadziej. Czy słusznie, będziecie Państwo mieli możność osądzić. Koncert wieńczymy "Livre pour orchestre" Lutosławskiego - jedną z kluczowych kompozycji w dorobku Mistrza.
W tym roku osiemdziesiąte urodziny obchodzi ikona naszej kultury muzycznej, węgierski kompozytor, improwizator i pianista - Szábolcs Esztényi. Artysta zaprasza w świat swojej sztuki wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami. Wyjątkowa osobowość - Anna Zawisza. W jej wykonaniu usłyszymy pieśni Józefa Haydna, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego.
Dwa kameralne projekty autorskie. Bartłomieja Kominka z muzyką Zoltána Kodály'a, Arama Chaczaturiana i Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Marcina Zdunika z muzyką Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela i Igora Strawińskiego.
Lutosławski uważał Claude'a Debussy’ego za jednego z najważniejszych w jego życiu artystów. Muzyka francuskiego geniusza dla sztuki nowożytnej okazała się epokowym przełomem, który pchnął ją na tory radykalnie nowatorskie. Z tego względu projektem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu będzie niepowtarzalne koncertowe wykonanie jedynej opery Claude'a Debussy'ego "Peleas i Melizanda" wg. kultowego dramatu Maurice'a Maeterlincka.
Maciej Grzybowski Dyrektor artystyczny Festiwalu
Festiwal “TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.” jest realizowany przez Fundację Przypływ Kultury pod kierunkiem dyrektora artystycznego Macieja Grzybowskiego. Projekt współfinansowany jest przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Urząd miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert inauguracyjny pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Koncert inauguracyjny pod patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.