Strona główna forum Słucham muzyki klasycznej Dyskusja ogólna

Wszystko co interesuje słuchaczy muzyki klasycznej; tematy, które nie pasują do innych działów

Re: Od czego zacząć przygodę z muzyką klasyczną?

Postprzez DeeDee » środa, 15/04/15, 07:15

Życzę Ci wiele radości przy odkrywaniu nowych horyzontów muzycznych !
U każdego to wygląda inaczej. A na dzień dzisiejszy co Ci się podoba ? Jaki styl, jaki utwór ? ( ja zaczęłam tę przygodę od baroku i płynę chronologicznie :) , choć chwilami wybiegam mocno do przodu :) )
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez maciek711 » środa, 15/04/15, 10:59

Dziękuję za miłe życzenia :)
Z ostatnio przeglądanych podoba mi się np.. :
Mahler - Symphony no.5 , Edgar - Varese- Ameriques , Penderecki
Bardzo lubię wielkie orkiestry symfoniczne . Jeśli chodzi epoki to raczej klasycyzm , rozmantyzm i współczesna muzyka...
maciek711

Rok urodzenia: 1983

Postprzez kamski » środa, 15/04/15, 13:03

maciek711 napisał(a):Cześć
Od niedawna zacząłem się interesować się muzyką klasyczną (wcześniej jazz ) . Jestem początkującym słuchaczem tej muzyki .... ale wymagającym :) Nie zabarzo wiem od czego zacząć . Nie zadowalam się ładnymi i lekkimi melodiami . Lubię ciężkie i wymagające utwory z rozmachem !!! Polecicie coś ???

maciek711 napisał(a):Dziękuję za miłe życzenia :)
Z ostatnio przeglądanych podoba mi się np.. :
Mahler - Symphony no.5 , Edgar - Varese- Ameriques , Penderecki
Bardzo lubię wielkie orkiestry symfoniczne . Jeśli chodzi epoki to raczej klasycyzm , rozmantyzm i współczesna muzyka...

Warto zapoznać się z tą częścią kanonu arcydzieł symfonicznych:
Beethoven - późne symfonie: przede wszystkim IX (chyba najwyższy z możliwych poziom rozmachu ;) ) - warto posłuchać całości! nie tylko tej najbardziej znanej ostatniej części z udziałem chóru, ponadto VII i VIII
Brahms - cztery symfonie - mocy orkiestry to tam nie zabraknie! :) choć przyznać trzeba, że dla początkującego mogą być trudne w odbiorze
Schubert - VIII i IX symfonia
Dworzak - IX
podsunę też Góreckiego - III symfonię , która zyskuje na świecie naprawdę coraz większą renomę (też może się wydawać niełatwa)

Koniecznie napisz czy Ci się spodobały.
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez maciek711 » środa, 15/04/15, 17:12

Trafione w dziesiątkę , tego właśnie szukam szczególnie Brahms i Dworzak
maciek711

Rok urodzenia: 1983

Postprzez DeeDee » środa, 15/04/15, 20:55

Symfonie Beethovena poznawałam po kolei, od pierwszej. Z każdą kolejną wyłaniał mi się jego charakterystyczny styl :)
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez Mu_ » sobota, 25/04/15, 08:11

AnnMary napisał(a):[...] połączenie muzyki poważnej i metalu[...].

Ehkm - a to? ;)
Mu_
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1965

Postprzez eliza » czwartek, 2/07/15, 09:41

Cześć! Chciałam się przywitać jako nowa użytkowniczka :)

Z muzyką mam styczność od dziecka - w końcu dźwięki otaczają nas cały czas ;) Jakiś czas temu dostałam na urodziny gitarę. Kompletnie zielona co i jak staram się uczyć. Nawet kupiłam sobie odpowiedni śpiewnik gitarowy! I nagle nawet miałam milion rzeczy do nauki, ale jakoś nie mogłam się w tym wszystkim odnaleźć. Jak spotkałam się z muzyką klasyczną? Hah. No właśnie dzięki mojej pięknej gitarze. Pierwszym utworem jaki zagrałam - na akordach, który był dla mnie najbardziej prosty i do teraz jest jedynym, który umiem zagrać z pamięci, jest "Dla Elizy" Beethovena. I tak mnie zauroczyło, że zaczęłam szukać dalej. Ostatnio w Poznaniu byłam na Carmen w operze i wszelkie libretta i słynne arie, a także te utwory, których wcześniej nie znałam... ach.. 3 h raju ;).

I teraz moje pytanie i mam nadzieję, że ktoś pomoże, bo to chyba jedyne forum z muzyką klasyczną jakie znalazłam: chciałabym posłuchać czegoś nowoczesnego - co polecacie?

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
eliza

Postprzez clavia » czwartek, 2/07/15, 23:04

Witamy na forum. :) Może nie jest to klasyka, ale nowoczesna instrumentalna. Polecam wszystko tego pana a najbardziej to:
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Mu_ » niedziela, 5/07/15, 14:16

Jak coś nowoczesnego - to proszę:

I na koniec coś sprzed prawie pół wieku ale do dziś brzmi nowocześnie - może za sprawą genialnych twórców muzyki.
Ostatnio edytowano niedziela, 5/07/15, 14:56 przez Mu_, łącznie edytowano 2 razy
Mu_
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Arturo » niedziela, 5/07/15, 14:49

O nowoczesnej muzyce pisaliśmy min. tutaj viewtopic.php?f=12&t=330 :)
https://www.facebook.com/chopinnieszablonowy
Arturo
Erudyta
Erudyta

Rok urodzenia: 1988

Postprzez Mu_ » niedziela, 5/07/15, 14:51

Właśnie i witanie się też w innym dziale, ale co tam, życie nie toczy sie od linijki. :)
Mu_
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez kaloryferarz » czwartek, 20/08/15, 21:29

Dorzucę swój przykład z klasyką.
Nie mam żadnych szkół muzycznych więc mój kontakt z klasyką rozpoczął się przypadkowo, na rynku krakowskim akordeoniści grali toccatę i fugę d-moll (bwv 565) Bacha. Zafascynował mnie ten utwór i tak na youtubie od nagrania do nagrania poszerzałem swoją znajomość dzieł tego kompozytora. Po kilu latach słuchania klasyki stwierdzam co następuje:

- jest to tak ogromne bogactwo utworów, stylów, interpretacji i wykonań, że nie da się poznać wszystkiego
- ktoś Ci mówi, że Czajkowski jest fantastyczny a Ty go nie trawisz? To nic. To absolutnie nic. Poszukaj sobie takiej muzyki, która się Tobie podoba, jest tego mnóstwo!
- znajomość klasyki oraz gust bierze się ze słuchania tejże oraz z biegiem czasu przeczytania chociaż jakiś ciekawostek o kompozytorach, okoliczności powstania utworu itp.
- jeżeli ktoś zachwyca się Chopinem a Ty nie lubisz jego muzyki to nie słuchaj na siłę. Bardzo utalentowany pianista Glenn Gould zapytany kiedyś czemu nie gra Chopina miał odpowiedzieć, że jego muzyka go nudzi
- poszukuj wśród takiej muzyki, która się Tobie podoba, symfonie, koncerty, organowa muzyka, kwartety, solówki, ogrom dzieł! po prostu ogrom! wybierz coś co Tobie się podoba. Jednego dnia będą to dzieła monumentalne, że w filharmonii mury się trzęsą i szyby pękają, innego dnia będziesz spokojniejsza i będziesz miała ochotę na jakiegoś nokturna Chopina. I dobrze! Idź za tym!

Szukaj różnych wykonań tego samego dzieła, ponieważ jest szansa, że dopiero któreś z rzędu wykonanie Tobie przypadnie do gustu. Przykład różnych interpretacji? Proszę uprzejmie, preludium c-moll (bwv 847) Bacha:

- https://www.youtube.com/watch?v=g7CzwbkMO34
oraz inne wykonanie:
- https://www.youtube.com/watch?v=p9NTcKlLzgQ

Różnica jest ogromna. Ja nie wiem czy szkoła muzyczna coś mówi o jednym czy drugim wykonaniu, ale pierwsze dla mnie osobiście jest obrzydliwe a drugie genialne. Nie spiesz się nigdzie, pomalutku sobie słuchaj tego co chcesz :) Ja np. nie bardzo trawię muzykę romantyczną, Chopina to może kilka nokturnów, ze 2 polonezy i 3 walce. Nie czuję się przez to gorzej, po prostu nie odpowiada mi jego twórczość. Z czasem nabierzesz rozeznania i będziesz wiedzieć czego szukasz. Jeżeli spodobają Ci się fugi to poczytaj o co w nich chodzi, taki opis 3-10 zdań wystarczy dla profana :) Będziesz lepiej rozumiała co się dzieje. Lubisz jakąś symfonię Beethovena? Poszukaj opisu kompozytora do niej, być może zachowały się jakieś jego wyjaśnienia dot. powodów czy okoliczności powstania utworu.
Zabawa z muzyką przez duże M to świetna przygoda ale wymaga cierpliwości, czasu oraz czasami pieniędzy. Jeżeli możesz to przejdź się czasami na koncert jakiś, usłyszysz żywą muzykę, jest ona inna niż ta cyfrowa. Jeżeli nie usłyszysz różnicy to się nie przejmuj! Kiedyś gwarantuję Ci, że usłyszysz ale wymaga to wielu godzin odsłuchu.
Życzę powodzenia :) Profesjonalistów proszę o wyrozumiałość, jestem amatorem. Jeżeli coś palnąłem głupiego to proszę po prostu wskazać błąd :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez DeeDee » niedziela, 23/08/15, 21:25

świetnie to ująłeś- mam podobne przemyślenia a dochodziłam do nich dość długo :)
Muzyka klasyczna to nie lektura do przerobienia; to gruba księga a każdy znajdzie w niej coś innego :)
DeeDee
Meloman
Meloman

Postprzez Trazom » poniedziałek, 24/08/15, 00:22

Jest wiele utworów, które rozbudzają pasję do muzyki. Nie można jednak zapomnieć o filmach, takich jak... nieśmiertelny Amadeus Formana.

To był mój start ;)

https://www.youtube.com/watch?v=nJ226kQJiHY
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez rychu2015 » wtorek, 20/10/15, 23:14

Witam,
moją przygodę z muzyką poważną rozpocząłem od słuchania muzyki współczesnej.
Ale nie będę tu polecał żadnych tytułów. Chciałbym zasugerować coś zupełnie innego.
Trafiłem na książkę Witolda Rudzińskiego "O muzyce przy głośniku", która wprowadzała ignoranta w tajniki muzyczne.
Ale najistotniejszym, dla mnie, elementem był rozdział zatytułowany "Repertuar człowieka kulturalnego".
Dla mnie był to przewodnik po tym, co według autora, jest najcenniejsze w naszym dorobku muzycznym.
Słuchając tego, co wybrał autor budowałem własną wrażliwość, poszerzając swą znajomość utworów na przestrzeni różnych epok.
Może warto spróbować podobnej drogi?
rychu2015

Rok urodzenia: 1950

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusja ogólna