Strona główna forum Inne Dyskusje na inne tematy

Czyli tzw. Hyde Park: tutaj możesz wypowiedzieć się na każdy temat niezwiązany z główną tematyką forum

Re: Szachy

Postprzez rzępoła » sobota, 11/01/14, 16:44

Jako dziecko grałam "zawodowo". Jeździłam na jakieś turnieje itp. Nie lubiłam tego szczerze mówiąc. Tzn. jeszcze na początku, kiedy to chodziło tylko o logiczne myślenie, było fajnie. Ale potem nauka jakichś strategii, debiutów, analizowanie partii... Nie kręciło mnie to. :|
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez nex » piątek, 24/01/14, 18:31

Zwolniła mi się szachownica - jeżeli ktoś ma ochote rozegrać partyjkę przez pw, to zapraszam.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » piątek, 24/01/14, 18:48

nex napisał(a):Zwolniła mi się szachownica - jeżeli ktoś ma ochote rozegrać partyjkę przez pw, to zapraszam.

Pragnę dodać, że szachownica zwolniła się po drugiej wygranej z Urlichtem.
Dotychczasowym mistrzem Symfoniki jest zatem nadal nex. :plus: :plus:
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez Ktostam » środa, 19/02/14, 02:34

Dużo gram w szachy, średnio 3 partie na dzień - blitze na kurniku, a chessgames.com to była przez długi czas moja poranna lektura do śniadań. Wspomnianą partię Prokofiewa jakoś ostatnio właśnie poznałem, był naprawdę dobry. (nie tak jak Bill Gates- widział ktoś jego niedawną partię z magnusem carlsenem? :D).

Chcącym podwyższyć poziom zdecydowanie polecam http://pl.chesstempo.com/. Genialny system zadań szachowych (każde ma swój ranking tak naliczany jak ranking użytkowników). Rejestracja nie trwa długo.
Ktostam
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Ktostam » środa, 19/02/14, 02:43

Plus jest wiele świetnych kanałów na youtube dot szachów, najczęściej oglądam ten http://www.youtube.com/user/MatoJelic. Również polecam, krótkie analizy ciekawych partii. Całkiem zabawny gość - w każdym filmiku jest moment gdzie Mato mówi "...and now you can pause the video and try to find the killer move for black/white", więc można się sprawdzić. ;)
Ktostam
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Urlicht » czwartek, 28/08/14, 00:02

Szachmat - kolejny baletowy filmik z motywem szachowym: https://www.youtube.com/watch?v=Kco4F_8t7x0
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez Urlicht » sobota, 30/08/14, 22:05

Cieszy mnie to, że otwarcie programu 10 Edytion Chessmaster poprzedza ten bachowski motyw: https://www.youtube.com/watch?v=qMRJmrLYVTw#t=119
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez ZadeR » wtorek, 11/11/14, 14:57

Dla zainteresowanych: kilka dni temu zaczął się mecz o MŚ pomiędzy Magnusem Carlsenem i Vishym Anandem.

Przy okazji: zaglądałem ostatnio do szachowej bazy zagrań debiutowych. Nazywa się ona... CHOPIN 8) (z języka angielskiego CHess OPenings INternet service). Ale Szopen chyba nie grał w szachy?
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Urlicht » wtorek, 11/11/14, 15:42

ZadeR napisał(a):Dla zainteresowanych: kilka dni temu zaczął się mecz o MŚ pomiędzy Magnusem Carlsenem i Vishym Anandem.

Starcie ostatnich tytanów.
(...).
ZadeR napisał(a):Ale Szopen chyba nie grał w szachy?

Władysław Litmanowicz i Jerzy Giżycki w "Szachach od A do Z" informowali, że grywał, chociaż jest niewiele o tym przekazów piśmienniczych. Zasiadał do gry m.in. z Adamem Mickiewiczem w jego paryskim mieszkaniu. "Od 1978 r. stolik znajduje się w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie". (książka wydana w 1986 r.)
Jeśli do rynku Starego Miasta 20 masz niedaleko, to możesz sprawdzić. Zresztą tu znajdziesz potwierdzenie: http://forumakad.pl/archiwum/98/12/arty ... iewicz.htm
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez ZadeR » piątek, 5/12/14, 15:26

Autentycznie zgłupiałem jak o tym przeczytałem 8) 8)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szachowy_boks

ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez clavia » piątek, 5/12/14, 20:51

O niezłe :D :O
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Postprzez Mordoklapa » piątek, 17/07/15, 00:26

Szachy to świetna gra, ale najlepiej się gra na żywo. Przez internet próbowałem, ale nie to nie to samo. Nie czuć tego zaangażowania, atmosfery skupienia i przyjaznej rywalizacji. Poza tym, drewno znacznie ładniej wygląda od pikseli. Niestety nie mam z kim grać, więc moje umiejętności pewnie przeżywają regres. Chociaż w sumie nigdy specjalnie dobrze nie grałem, zatrzymałem się na 3. kategorii.

Poza tym musiałbym pouczyć się rozpoczęć. Kiedyś umiałem jakieś włoskie (+ gambit Evansa który bardzo lubiłem), francuskie i inne takie, ale teraz pozapominałem.
Mordoklapa
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Gabriel » sobota, 23/04/16, 23:48

Ja trochę grywałem, ale nigdy nie na tyle żeby uczyć się różnych gambitów/nalizować partie.
CameralMusic ma trochę racji; fakt, że moja komórka jest na takim poziomie, że nigdy jej nie ogram, a profesjonalny program szachowy jest w ogóle niepokonywalny przez człowieka działa trochę zniechęcająco. Wynajdywanie taktyk jest ciekawe i przyjemne, ale z tyłu głowy zawsze jest myśl, że wszystkie te strategie i tak są nic niewarte, a te naprawdę skuteczne są dla nas nie do pojęcia.
Ale w sumie od czasu do czasu lubię zagrać ;)
Gabriel
Słuchacz
Słuchacz

Rok urodzenia: 1995

Postprzez Urlicht » niedziela, 24/04/16, 23:23

Gabriel napisał(a):Ja trochę grywałem, ale nigdy nie na tyle żeby uczyć się różnych gambitów/nalizować partie.
CameralMusic ma trochę racji; fakt, że moja komórka jest na takim poziomie, że nigdy jej nie ogram, a profesjonalny program szachowy jest w ogóle niepokonywalny przez człowieka działa trochę zniechęcająco. Wynajdywanie taktyk jest ciekawe i przyjemne, ale z tyłu głowy zawsze jest myśl, że wszystkie te strategie i tak są nic niewarte, a te naprawdę skuteczne są dla nas nie do pojęcia.
Ale w sumie od czasu do czasu lubię zagrać ;)

Owszem. Ciągłe przegrywanie nieco zniechęca. Jednak warto przegrywać. Kilka razy zremisowałem z "Arasanem", a raz udało mi się wygrać. W smartfonie też mam przeciwnika regularnie pokonującego mnie. Tak się do tego przyzwyczaiłem, że pewnego razu przez nieuwagę zamiast wygrać, osiągnąłem remis przez pata, w którego mnie wciągnał; miałem wygraną :(.
Kiedy stanąłem w szranki ze znajomym, który do tej pory radził sobie ze mną z powodzeniem, okazało się, że tym razem zadałem mu druzgocącą klęskę. Tak więc warto przyzwyczaić się do przegranych - po to, by potem wygrywać.
Co do analiz - warto je przeprowadzać. Dobrze jest przy tym mieć jakiegoś mentora. Z tym już trochę trudniej.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez schubertpączek » poniedziałek, 25/04/16, 16:04

Wierzcie lub nie ale ja nawet w warcaby nie umiem grać, to znaczy znam zasady ale i tak każdy ze mną wygrywa, każdy - dziewczyny, dzieci, wszyscy, babcia i dziadek. Nigdy nie wygrałem w warcaby.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje na inne tematy