Strona główna forum Inne Dyskusje na inne tematy

Czyli tzw. Hyde Park: tutaj możesz wypowiedzieć się na każdy temat niezwiązany z główną tematyką forum

Re: Jaka książka?

Postprzez mista » poniedziałek, 27/01/14, 16:01

głównie reportaże, ale również trochę klasyki - tak dla inspiracji :)
mista

Postprzez DeeDee » poniedziałek, 27/01/14, 18:24

nex napisał(a):Film zdecydowanie warto obejrzeć. Trzyma w napieciu. Fabuła jest bardziej filmowa niż literacka.

dziękuję. Ja też odniosłam takie wrażenie.
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez nex » niedziela, 30/03/14, 13:45

Ostatnio zabrałem się za czytanie Drogi przez męke Tołstoja (ale nie Lwa). Wiadomo, trzeba brać sporą poprawkę na autora, ale sprawnie jest to napisane i przyjemnie się czyta.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez rzępoła » niedziela, 30/03/14, 15:48

Oj, dobrze, że ktoś odświeżył wątek, bo zapomniałam o tej "głębszej relacji" z "Opiekuńczego oblężenia". Książka była inna niż pozostałe Bölla, z tych, które czytałam. Na początku byłam trochę rozczarowana tą innością - dopiero w pobliżu strony nr 100 (z 450) wyjaśniło się, o co chodzi w powieści, wcześniej było ciężko i jakoś tak mało humorystycznie jak na tego autora. To jedna z jego ostatnich książek i przez pewien czas myślałam, że przy niej wyszedł już z wprawy, ale pod koniec lektury stwierdziłam wręcz, że stoi wyżej niż pozostałe. Teraz nie jestem taka pewna - entuzjazm nieco opadł, wspomnienie nie jest już takie świeże i też inaczej się patrzy. Na pewno bardzo ją polecam. To ciekawy przegląd nastrojów społeczno-politycznych w Niemczech po drugiej wojnie. Ale spokojnie - bez nadęcia. ;)
Tymczasem skończyłam jeszcze "Przygody Szwejka" i biorę się za "Tortilla flat". No i zaliczyłam jedno "odkrycie" - Kurt Vonnegut, a konkretnie "Niedziela palmowa". Zakochałam się w autorze (notabene ulubionym pisarzu jednego mojego kolegi, którego zawsze mi polecał) i jego wysoce intelektualnym stylu, pozbawionym jednak jakiejś nienaturalnej akademickości. Bardzo polecam. Teraz będę poszukiwała "Rzeźni numer 5". ;)
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » niedziela, 30/03/14, 16:06

rzępoła napisał(a):No i zaliczyłam jedno "odkrycie" - Kurt Vonnegut, a konkretnie "Niedziela palmowa". Zakochałam się w autorze (notabene ulubionym pisarzu jednego mojego kolegi, którego zawsze mi polecał) i jego wysoce intelektualnym stylu, pozbawionym jednak jakiejś nienaturalnej akademickości. Bardzo polecam. Teraz będę poszukiwała "Rzeźni numer 5". ;)

"Kocia kołyska" też jest niczego sobie.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez rzępoła » poniedziałek, 31/03/14, 00:00

Tak też słyszałam. :) Ale zacznę od "Rzeźni". Zresztą teraz czeka na mnie "Tortilla flat", a potem "Niewidzialne miasta" (Italo Calvino). Ogólnie moja lista jest szeroka i długa w nieskończoność. :D
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » niedziela, 6/04/14, 00:29

Ja natomiast, z uwagi na obowiązki, ciągle jestem przy powieści Orzeszkowej "Na prowincji". Urzeka mnie 'prostota' życia na wsi, ścisły związek z przyrodą, zdrowa żywność, etc. I znowu dostrzegam, że nigdy i nigdzie nie było nic idealnego: w życiu, w relacjach, zarówno w męsko - damskich, jak i ogólnie, w międzyludzkich. Problemy, kłopoty, tragedie - doskonałe tematy do dzieł scenicznych i myzycznych. Czy świat wykreowany przez Tomasa Morusa rzeczywiście musi być nudny? Czy w życiu nieodzowne muszą być problemy?
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez rzępoła » niedziela, 6/04/14, 13:10

Oj... Orzeszkowa jest świetna. Oprócz standardów jak "Nad Niemnem" i "Gloria victis" czytałam jeszcze "Chama" - naprawdę fajna pozycja, mój ojciec jest nią wręcz zachwycony. Ja tymczasem przerzuciłam się na "Dolę człowieczą" Andre Malraux. O ja... To coś zupełnie innego niż wcześniej przypuszczałam. BARDZO ciężko mi się ją czyta, ale jest też bardzo wciągająca. O powstaniu bokserów w Chinach. To mi przypomniało, że miałam poczytać o tym na wiki. ;)
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » niedziela, 6/04/14, 18:43

rzępoła napisał(a):Oj... Orzeszkowa jest świetna. (...) mój ojciec jest nią wręcz zachwycony.

Myślę tak samo. I boleję, że w mojej biblioteczce mam tylko 10 jej książek; a jeszcze mniej przeczytałem. Zachwyciły mnie jej opowiadania. Dlaczego Twój ojciec jest nią zachwycony? Orzeszkowa, to lektura obowiązkowa dla troskliwych ojców i ich córek. Ja je mam i moja najstarsza również ceni literaturę pani Elizy. Oczywiście ta twórczość ma i inne ważne zalety - na pozór nudne, rozwlekłe opisy przyrody dobitnie wskazują, że jesteśmy częścią natury, z którą powinniśmy współgrać. Szkoda, że ludzka chciwość niszczy wszystko wokół :(
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez rzępoła » wtorek, 8/04/14, 16:49

Hmm... :) Szczerze mówiąc przez "nią" miałam myśli konkretną powieść "Cham", aczkolwiek niewykluczone, że inne pozycje równie bardzo przypadłyby mu do gustu. Nie wyjaśnił, czemu, ale podejrzewam, że chodzi tu o pewną naturalność opisów i akcji.
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez maczka » wtorek, 8/04/14, 22:15

Ja po raz kolejny zaczytana w twórczości Schulza... Genialne opisy i niesamowitą przyjemność sprawia mi zgłębianie jego dzieł.
maczka

Rok urodzenia: 1994

Postprzez DeeDee » piątek, 18/04/14, 20:08

Czy są wśród Was fani klasyki horrorów- Kinga, Mastertona, Herberta, Barkera ?
Mam do sprzedania około 30 książęk tych autorów- większość to pierwsze wydania.
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez clavia » niedziela, 11/05/14, 18:06

Dziś zakupiłam 4 Tomy Hoesicka. Niektórzy twierdzą, że to encyklopedia o Chopinie. Tylko czekać, aż przyjdzie i czytać. :)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez AmorPatriae » niedziela, 11/05/14, 23:00

Aktualnie czytam świetną biografię Bacha napisaną przez Alberta Schweitzera, organistę uznawanego niegdyś za jednego z najwybitniejszych wykonawców dzieł J.S.Bacha.
Książka jest napisana bardzo ciekawie i można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy :)
AmorPatriae
Adept
Adept

Rok urodzenia: 1996

Postprzez Urlicht » poniedziałek, 12/05/14, 23:46

Kiedyś miałem biografię J.S.B., autorem której był Zavarsky Ernest.Teraz zachodzę w głowę jak mogłem dopuścić do pozbycia się jej. :/ :(
Urlicht
Znawca
Znawca

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusje na inne tematy