Strona główna forum Muzyka klasyczna Muzyka wokalna i instrumentalna

Dział o muzyce wokalno-instrumentalnej: głównie o operze, ale również o balecie, walcach, operetce

Opera

Postprzez Urlicht » poniedziałek, 9/09/13, 19:09

Moimi ulubionymi operami są opery niemieckojęzyczne, a w nich prym wiedzie Wagner, z tetralogią Pierścień Nibleunga. (Nieważne, że lubił go słuchać pewien znany dyktator).
Urlicht
Znawca
Znawca

Re: Opera

Postprzez rzępoła » piątek, 13/09/13, 09:47

A ja kocham w tym zakresie przede wszystkim Mozarta. :)
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez kamski » wtorek, 10/12/13, 12:09

kamski
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » wtorek, 24/12/13, 00:02

W swoim skromnym doświadczeniu zetknąłem się z wystawianiem oper w trzech stylach:
1. Sceniczna w strojach z epoki i takim samym wystroju.
2. Sceniczna we współczesnych strojach oraz z obecnymi rekwizytami.
3. Filmowa.

Każdy z tych styli niesie ze sobą jakieś przesłanie, w różnym stopniu pomaga w przekazaniu idei sztuki.
Jak odbieracie to urozmaicenie? Godzicie się na takie rozwiązanie, czy jesteście za tradycyjnym, scenicznym przekazem?
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez kamski » wtorek, 24/12/13, 00:17

Urlicht napisał(a):1. Sceniczna w strojach z epoki i takim samym wystroju.
2. Sceniczna we współczesnych strojach oraz z obecnymi rekwizytami.
Z dwóch wymienionych zdecydowanie wolę 1., tradycyjny.
Szczególnie nie lubię poznawać opery ze współczesnej adaptacji jeśli nie znam tej oryginalnej. Za to jeśli znam oryginał to taka wariacja na pierwotny temat bywa cennym uzupełnieniem.
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » wtorek, 24/12/13, 00:31

Pierwszy raz z tymi współczesnymi inscenizacjami spotkałem się oglądając opery wystawiane przez Niemców. Na początku była ciekawość, potem mnie trochę drażniło, gdy np. widziałem osobę na dalszym planie robiącą na drutach, niosącą maszynę do pisania albo przenośny radioodbiornik. W końcu domyśliłem się, że ta cała współczesna otoczka, osoby w garniturach mają odbiorcy uzmysłowić, że chociaż wydarzenia rozgrywają się w bliższej lub dalszej przeszłości, to opera ma charakter uniwersalny, ponadczasowy. Człowiek mimo upływu czasu pozostaje taki sam; tak samo kocha, jednakowo nienawidzi, poświęca się, knuje intrygi. Jedyne co jest zmienne, to stroje oraz rekwizyty.
Tak to odbieram.
Film jest natomiast bardzo pomocny wyobraźni, albo raczej pomaga przy jej dostatecznym braku. Regularnym bywalcom teatru łatwiej obejrzeć operę sceniczną, a wersja filmowa jest ciekawym rozwiązaniem, przydatnym szerszej publiczności.
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez nex » wtorek, 24/12/13, 13:12

Ja nie cierpię uwspółcześniania oper. Musi być tradycyjnie i koniec kropka. A do ulubionych należą Wesele Figara i Don giovani Mozarta. W drugim rzucie opery Pucciniego. Natomiast nie za bardzo trawie opery Verdiego. Coś tam słuchałem, ale mi nie podeszło. Wagnera w ogóle nie słuchałem i jakoś mnie do niego nie ciągnie. Problem jak dla mnie (bo do opery nie chodze) jest brak odpowiednich wydań na blu-ray tzn. z polską wesrsją językową, a angielski znam tak średnio.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez Urlicht » wtorek, 24/12/13, 14:48

nex napisał(a): (...) Problem jak dla mnie (bo do opery nie chodze) jest brak odpowiednich wydań na blu-ray tzn. z polską wesrsją językową, a angielski znam tak średnio.

Chyba 7, 8 lat temu jakieś wydawnictwo co dwa tygodnie sprzedawało na DVD najbardziej znane opery. Ucieszyło to mnie , gdyż wystawiano je na światowych scenach, a ponadto można było włączyć napisy po polsku. Kupiłem dziesięć kolejnych wydań, po czym otrzymałem cios. To samo wydawnictwo zaczęło sprzedawać balety, a zaraz potem operetki (które może bym i polubił). Ręce mi opadły. :( :-( ( Skąd mam wziąć tyle pieniędzy na ten cel w tak krótkim czasie?! Potem były dzieła Szekspira, a teraz Bacha) Możliwe nex, że gdzieś ktoś ma do sprzedania DVD z tymi operami; może sprawdzić na allegro?

Nex, wiem że nic nie zastąpi odbioru na żywo, ale z napisami po polsku możesz słuchać oper za darmo, dzięki TVP Kultura. 1 stycznia będzie "Traviata" - może przekonasz się do Verdiego?
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez nex » środa, 25/12/13, 01:01

Pamiętam, sam kupiłem wtedy pare oper. Niestety czasy się zmieniają i przedstawienia w jakości SD są już nie wystarczające na dużych telewizorach. Teraz jakbym miał coś kupować to tylko na blu-ray.
nex
Meloman
Meloman

Postprzez rzępoła » sobota, 11/01/14, 16:18

Na scenie uwielbiam oglądać zarówno spektakle tradycyjne jak i te uwspółcześnione. Nie stawiałabym żadnej z tych form nad drugą. Jeśli natomiast chodzi o nagrania DVD to jestem zdecydowanie na nie. Albo sama muzyka w głośnikach, albo siedzenie na widowni.
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez clavia » środa, 6/08/14, 23:44

Zapraszam na Kujawy na koncert operetkowy. :)
Grudziądz
- 23 sierpnia, godz. 19.00, scena przy Flisaku
(w razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do Klubu Skala)
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez clavia » niedziela, 2/11/14, 00:51

Nie tylko ludzie mogą śpiewać
:lollol:
"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Urlicht » niedziela, 2/11/14, 15:16

Nieźle! To brzmi lepiej niż w przypadku pewnej amerykańskiej śpiewaczki. Tylko jak na Królową Nocy nazbyt kolorowa ;)
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez Magnus » niedziela, 2/11/14, 23:31

W środę ide na Don Giovanniego. Na ekranie komputera ta opera nie zrobiła na mnie wrażenia, jakiego się spodziewałem po tak popularnym tytule :) Zobaczymy czy w rzeczywistości wypadnie lepiej :)
"Dałeś mnie najkrótsze życie
I najmocniejsze uczucie. -"
Magnus
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1995

Postprzez rzępoła » niedziela, 9/11/14, 18:56

Nienawidzę oglądać opery w tv. Albo sama fonia, albo na żywo na scenie. Pośrednia wersja jest nie do przyjęcia.
rzępoła
Meloman
Meloman

Następna strona

Powrót do Muzyka wokalna i instrumentalna