Strona główna forum Muzyka klasyczna Muzyka orkiestrowa

Miejsce do wymiany opinii na temat muzyki z udziałem orkiestry (m.in. symfonii, koncertów fortepianowych, koncertów skrzypcowych, suit, poematów symfonicznych, uwertur i innych)

Moje ulubione koncerty fortepianowe to: (wybierz maksimum 4)

Beethoven Nr 3 w c-moll
4
4%
Beethoven Nr 4 w G-dur
3
3%
Beethoven Nr 5 w Es-dur
8
8%
Brahms Nr 1 w d-moll
2
2%
Brahms Nr 2 w B-dur
6
6%
Chopin Nr 1 w e-moll
8
8%
Chopin Nr 2 w f-moll
5
5%
Czajkowski Nr 1 w b-moll
9
9%
Gershwin w F-dur
1
1%
Grieg w a-moll
9
9%
Liszt Nr 1 w Es-dur
3
3%
Mendelssohn Nr 1 w g-moll
2
2%
Mozart Nr 20 w d-moll
3
3%
Mozart Nr 21 w C-dur
0
Brak głosów
Mozart Nr 22 w Es-dur
0
Brak głosów
Mozart Nr 23 w A-dur
0
Brak głosów
Mozart Nr 24 w c-moll
0
Brak głosów
Mozart Nr 25 w C-dur
2
2%
Prokofiew Nr 3 w C-dur
2
2%
Rachmaninow Nr 2 w c-moll
6
6%
Rachmaninow Nr 3 w d-moll
7
7%
Ravel w G-dur
2
2%
Schumann w a-moll
7
7%
Szostakowicz Nr 2 w F-dur
2
2%
inny spoza listy
5
5%

Liczba głosów : 96

Re: [ankieta] Ulubione koncerty fortepianowe

Postprzez ZadeR » czwartek, 12/03/15, 13:11

Nie mogę ostatnio przestać słuchać koncertów fortepianowych JS Bacha. Nie są one jakoś bardzo znane, nie są wymieniane w pierwszym rzucie w temacie koncertów na orkiestrę i fortepian (co widać w ankiecie w ninejszym wątku). Być moze wynika to z faktu, że oryginalnie nei zostały napisane na fortepian?
Ale brzmienie tej muzyki jest niezwykle wciągające, klimat we współczesnych wykonaniach moim zdaniem różni się od od innych dzieł Bacha. Nawet jak ktoś nie przepada za twórczością barokową to Bach na fortepian na fortepian i orkiestrę stanowi wysoką jakość.

Genialne!

To nieco "oszukany" koncert na fortepian, bo wyraźnie słychać aranżację znanego utworu smyczkowego Jana Sebastiana. Przyjemność ze słuchania za to nie mniejsza :D
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Tezeusz » niedziela, 15/03/15, 11:31

Jest wiele koncertów fortepianowych, które bardzo lubię, ale ograniczę się do kilku pozycji, które urzekają mnie najbardziej: III, IV i V Beethovena, koncert a-moll Schumanna i jedynka złotej Czajki.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez Winicjusz » czwartek, 29/10/15, 23:54

Ostatnio zasłuchuję się w zapomnianych koncertach fortepianowych klasycyzmu i romantyzmu na youtube.
Trochę jest to smutne, że mało znani kompozytorzy popadają w prawie całkowite zapomnienie wykonawcze. Taka pozycja w programie koncertów to istna perełka :serce: podczas gdy zamiast tego można znaleźć tfu! utwory współczesne, które w mojej opinii niesamowicie szkodzą muzyce klasycznej poprzednich epok - z tego powodu, że swoją form oddalają i zniechęcają zwykłego a zarazem potencjalnego słuchacza :(
Ostatnio edytowano piątek, 30/10/15, 20:34 przez Winicjusz, łącznie edytowano 1 raz
Winicjusz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1995

Postprzez chlebik » piątek, 30/10/15, 09:45

A o jakieś polecane linki można by poprosić?
chlebik
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1984

Postprzez kamski » piątek, 30/10/15, 16:54

medyk napisał(a):Ostatnio zasłuchuję się w całkowicie zapomnianych koncertach fortepianowych klasycyzmu i romantyzmu na youtube.
Trochę jest to smutne, że mało znani kompozytorzy popadają w prawie całkowite zapomnienie wykonawcze. Taka pozycja w programie koncertów to istna perełka :serce: podczas gdy zamiast tego można znaleźć tfu! utwory współczesne, które w mojej opinii niesamowicie szkodzą muzyce klasycznej poprzednich epok - z tego powodu, że swoją form oddalają i zniechęcają zwykłego a zarazem potencjalnego słuchacza :(
medyk, jakie konkretnie utwory i jakich kompozytorów masz na myśli?
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez Winicjusz » piątek, 30/10/15, 21:03

Winicjusz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez clavia » piątek, 30/10/15, 22:58

"Nie ma nic wstrętniejszego niż muzyka bez ukrytego znaczenia." - F.F. Chopin
https://soundcloud.com/clavia-1
clavia
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1989

Postprzez Winicjusz » wtorek, 29/12/15, 01:07

Może kogoś zainteresuje, tak jak mnie :ok:

Ferdinand Ries - Piano Concerto in G minor, Op. 177
Winicjusz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Madame Glissando » środa, 30/12/15, 23:58

medyk napisał(a): utwory współczesne, które w mojej opinii niesamowicie szkodzą muzyce klasycznej poprzednich epok - z tego powodu, że swoją form oddalają i zniechęcają zwykłego a zarazem potencjalnego słuchacza :(

A konkretnie to jakie współczesne koncerty fortepianowe są wg. Ciebie takie zniechęcające?
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Winicjusz » czwartek, 31/12/15, 00:55

Madame Glissando napisał(a):
medyk napisał(a): utwory współczesne, które w mojej opinii niesamowicie szkodzą muzyce klasycznej poprzednich epok - z tego powodu, że swoją form oddalają i zniechęcają zwykłego a zarazem potencjalnego słuchacza :(

A konkretnie to jakie współczesne koncerty fortepianowe są wg. Ciebie takie zniechęcające?

Nie miałem na myśli koncertów fortepianowych - tylko ogólnie twórczość kompozytorów po II wojnie światowej, ale jest to oczywiście moja subiektywna opinia, którą każdy może mieć inną ;)
Winicjusz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Madame Glissando » czwartek, 31/12/15, 01:52

Muzyka powojenna jest bardzo różnorodna, i nie można wrzucać wszystkiego do "jednego worka." :)

A w temacie romantycznych koncertów fortepianowych...

:)
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez Tezeusz » czwartek, 11/02/16, 12:58

Niedawno doszedłem do wniosku, że najwybitniejszym twórcą koncertów fortepianowych był nie kto inny jak Sergiusz Prokofjew.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Postprzez ZadeR » czwartek, 11/02/16, 19:55

Tezeusz napisał(a):Niedawno doszedłem do wniosku, że najwybitniejszym twórcą koncertów fortepianowych był nie kto inny jak Sergiusz Prokofjew.
Odważna opinia, ale nie podzielam jej ani trochę.
Koncertów fortepianowych Prokofiewa nie lubię, moim zdaniem w muzyce rosyjskiej Czajkowski, Rachmaninow i Szostakowicz napisali lepsze dzieła w tym gatunku, a II koncert op. 18 i III koncert op. 30 Rachmaninowa to najwyższa jakość.
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Tezeusz » piątek, 12/02/16, 03:06

ZadeR napisał(a):Odważna opinia, ale nie podzielam jej ani trochę.
Koncertów fortepianowych Prokofiewa nie lubię, moim zdaniem w muzyce rosyjskiej Czajkowski, Rachmaninow i Szostakowicz napisali lepsze dzieła w tym gatunku, a II koncert op. 18 i III koncert op. 30 Rachmaninowa to najwyższa jakość.

Kiedyś byłem dokładnie tego samego zdania i nie przepadałem za koncertami fortepianowymi Prokofiewa, jak i za jego twórczością w ogóle. Jednak z czasem, wraz z dogłębniejszym osłuchaniem uznałem, że się myliłem. Trudno jest w ogóle zestawiać koncerty Czajkowskiego i Prokofiewa, bo to zupełnie inne światy i epoki, ale muzyka Sergiusza jest dziś dla mnie zdecydowanie bardziej interesująca i wymagająca intelektualnie, a także, co może wielu zaskoczyć, dużo bardziej emocjonalna i wzbudzająca we mnie znacznie silniejsze doznania. Uwielbiam pierwszy koncert fortepianowy Czajkowskiego, wciąż cenię II i III Rachmaninowa, ale żadno z tych dzieł nie wytrzymuje porównania z dajmy na to II koncertem Prokofiewa, są jedynie workami wypełnionymi rzewnymi melodiami sprowadzającymi się ostatecznie do romantycznego męczenia buły. Polecam czasami wyjść z tego półświatka.

Szostakowicz - owszem, lubię jego koncerty fortepianowe równie mocno, co te Prokofiewa, ale ostatecznie Dymitr stworzył ich tylko dwa a Sergiusz pięć, dlatego uważam tego drugiego za wybitniejszego twórcę na tym polu.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Postprzez ZadeR » wtorek, 23/02/16, 13:39

Tezeusz napisał(a):Kiedyś byłem dokładnie tego samego zdania i nie przepadałem za koncertami fortepianowymi Prokofiewa, jak i za jego twórczością w ogóle. Jednak z czasem, wraz z dogłębniejszym osłuchaniem uznałem, że się myliłem. Trudno jest w ogóle zestawiać koncerty Czajkowskiego i Prokofiewa, bo to zupełnie inne światy i epoki, ale muzyka Sergiusza jest dziś dla mnie zdecydowanie bardziej interesująca i wymagająca intelektualnie, a także, co może wielu zaskoczyć, dużo bardziej emocjonalna i wzbudzająca we mnie znacznie silniejsze doznania. Uwielbiam pierwszy koncert fortepianowy Czajkowskiego, wciąż cenię II i III Rachmaninowa, ale żadno z tych dzieł nie wytrzymuje porównania z dajmy na to II koncertem Prokofiewa, są jedynie workami wypełnionymi rzewnymi melodiami sprowadzającymi się ostatecznie do romantycznego męczenia buły. Polecam czasami wyjść z tego półświatka.

Naturalnie, ustanawianie hierarchii wśród tych kompozytorów to kwestia gustu, każdy ma prawo do tworzenia swojego rankingu.

Ale niestety, jeśli piszesz o koncertach Czajkowskiego i Rachamaninowa per "romantyczne męczenie buły" to podejrzewam, że naprawdę sporo przegapiłeś podczas odsłuchu i w gruncie rzeczy nie zrozumiałeś wartości tych koncertów.
Ja rozumiem, że można ubóstwiać Prokofiewa, ale jednoczesne otwarte deprecjonowanie rosyjskich romantyków zahacza o jakiś rodzaj rozmyślnej manifestacji.

I jeszcze jedno: co prawda procesy w świecie muzyki klasycznej toczą się wolno, jednak na obecną chwilę, po 60 latach od odejścia kompozytora muzyka Prokofiewa osiągnęła tylko ułamek renomy muzyki Czajkowskiego. Nie bez przyczyny.
ZadeR
Miłośnik
Miłośnik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Muzyka orkiestrowa