Strona główna forum Muzyka klasyczna Muzyka orkiestrowa

Miejsce do wymiany opinii na temat muzyki z udziałem orkiestry (m.in. symfonii, koncertów fortepianowych, koncertów skrzypcowych, suit, poematów symfonicznych, uwertur i innych)

dyrygenci

Postprzez DeeDee » wtorek, 10/09/13, 10:20

Kiedyś , pewnie tek,, jak większość laików muzycznych, nie rozumiałam, jak ważny w orkiestrze jest dyrygent. Z czasem uświadomiłam sobie, że maja różny styl, poziom ekspresji i zupełnie indywidualne postrzeganie muzyki.

Wielu z nas ma swoich ulubionych dyrygentów. Co ich wyróżnia i dlaczego to prawie na pewno jest Karajan? :)
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Re: dyrygenci

Postprzez Urlicht » wtorek, 10/09/13, 19:09

Nie wiem dlaczego, ale w muzyce szczególnie cenię Niemców. Karajan (Austria) to oczywiście profesjonalista, niemniej lubię też Claudio Abbado oraz Simona Rattle'a.
[ Mój 'osobisty' dyrygent (młodzieżowej orkiestry dętej) wywarł na mnie niemały wpływ i cieszę się, że dalej rozpala w młodzieży fascynację muzyką i muzykowaniem. Podsyca tę pasję wojażami zagranicznymi (ostatnio byli w Stambule). Jak najwięcej takich ludzi. ]
Urlicht
Znawca
Znawca

Postprzez orvokki » środa, 11/09/13, 12:29

Leonard Bernstein..... :dyrygent:
"Trzeba być kimś, jeśli chce się uchodzić za coś..." Ludwig van Beethoven
orvokki
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez kamski » środa, 11/09/13, 13:05

Haitink (za inteligentne i przemyślane odkrywanie klasyków)
Abbado i Solti (za ogromną wszechstronność)
Bohm (za Mozarta!)
Furtwangler (za interpretacje wymagające odwagi)
kamski
Meloman
Meloman

Postprzez rzępoła » piątek, 13/09/13, 09:46

Lubię Karajana w niemieckiej muzyce, której słucham najwięcej, dlatego on. Ponadto bardzo podobała mi się jego biografia. Nie ukrywam jednak, że na dyrygentach znam się mało.
rzępoła
Meloman
Meloman

Postprzez DeeDee » piątek, 13/09/13, 09:53

Karajana można brać " w ciemno". To ułatwia wyszukiwanie dobrych wykonań spośród tego , co w sklepach i na YT.
Myślę , że z dyrygentami jest jak z muzyką- z czasem coraz łatwiej jest określić, co jest w naszym guście.
DeeDee
Meloman
Meloman

Rok urodzenia: 1976

Postprzez asik55 » piątek, 20/12/13, 10:38

Bohn - zdecydowanie za Mozarta, który jest moim ulubionym kompozytorem :)
asik55

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 16/03/15, 23:49

Carlos Kleiber, Sir John Eliot Gardiner, Christopher Hogwood, Rene Jacobs. Lubię Bernsteina, ale jakoś zawsze znajduję ciekawsze wykonania, niż jego.
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez zn21 » niedziela, 3/12/17, 11:38

ja uważam Rogera Norringtona za genialnego gościa. Oczywiście nie wszystko co nagrał zamieniał w złoto ale jak coś mu wyszło to potem ciężko to nagranie przebić. Facet potrafi znaleźć pomysł na symfonie. Jego wyjątkowe perełki to:
Eroica Beethovena, Włoska Mendelssohna czy Wielka Schuberta.
To co mi się podoba to konsekwencja i przeniesienie wszystkiego co robił z nieodżałowanym London Classical Players na inne orkiestry symfoniczne a przede wszystkim brak wibrato!!!!
Dziś ma już naśladowców i fajnie, że idzie to w dobą stronę.
Na próby śp. Fransa Bruggena przychodził sam wielki Claudio Abbado. Dla Bruggena pod koniec jego życia było to wielkie wyróżnienie a i pokazuje jak wielkim był Abbado.
zn21
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1968

Powrót do Muzyka orkiestrowa