Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez makdelart » poniedziałek, 17/09/18, 16:12

Witam,
jako nowy gość na forum witam wszystkich także i w tym wątku, poświęconym Bachowi.
Jan Sebastian to bezsprzecznie mój ulubiony kompozytor. Słucham muzyki klasycznej już ponad 20 lat, wybieram style, epoki, kompozytorów, utwory, które sprawiają mi radość w słuchaniu.
No i stwierdzam, że Bach czy szerzej - barok, to moja ukochana muzyka (ostatnio zawładnął mną Handel; jego opery i oratoria).
Myślę, że będę wracał do tego wątku, żeby od czasu do czasu coś wtrącić od siebie: polecić jakieś nagranie, zwrócić na coś uwagę.

Dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na pytanie MK92 dotyczące Pasji. Wiem, że kolega zadał je w marcu, tuż przed Wielkanocą i mam nadzieję, że znalazł dla siebie nagranie Pasji, które sprawiło mu radość.
Osobiście uważam, że Pasja wg Świętego Mateusza to największe dzieło Bacha - monumentalne, pełne emocji i przepiękne zarazem. Jego obszerność może nieco zniechęcać początkujących słuchaczy, ale zapewniam, że warto. Pasja Janowa już nie robi na mnie takiego wrażenia, choć bezsprzecznie to również wspaniałe dzieło.
Zdarza mi się, że gdy nagle mam ochotę poczuć atmosferę bachowskiej Pasji (wg Mateusza czy Jana), a nie mam zbyt wiele czasu, to włączam sobie chociaż początek: instrumentalny wstęp i rozpoczynający dzieło pierwszy chór. Od razu wtedy czuję tę atmosferę niepokoju, nadchodzących zdarzeń podawanych nam przez Ewangelistę, piękno całego utworu zawartego w kolejnych ariach i partiach chóralnych.
Zachęcam wszystkich, aby nie obawiali się długości trwania utworu, nie słuchali na wyrywki, tylko poświęcili jeden wieczór na wysłuchanie całego dzieła. Ja zresztą Bacha mogę słuchać o każdej porze dnia, nocy czy roku. Oczywiście swoje słowa zachęty kieruję do tych słuchaczy, którzy lubią muzykę barokową, lub chcieliby ją poznać, bo oczywiście - nic na siłę.

Ale wracając do konkretnych wykonań - osobiście mam takie. Słucham różnych, ale te dwa dostarczają mi najwięcej emocji.

1. Pasja wg Św. Mateusza - wykonanie pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera wydane przez Archiv w roku 1989. Oczywiście instrumenty z epoki, znakomici soliści i chór, dobre tempa (nie przeforsowane, ale i nie nazbyt rozwlekłe). Nagranie bardzo dynamiczne - tylko tutaj, kiedy gawiedź-chór krzyczy "Ukrzyżuj go!"("Lass ihn kreuzigen") mam ciarki na całym ciele. To jest moja rekomendacja.2. Pasja wg Św. Jana - wykonanie pod dyrekcją Masaaki Suzuki. Nagrania kantat przez Bach Collegium Japan to mój ulubiony zestaw. W nagraniu tej Pasji pokazują cały swój kunszt. No i jest Yoshikazu Mera - kontratenor obdarzony niezwykłym głosem. Arii w jego wykonaniu słucham z zapartym tchem.
Poniżej fragment Pasji Janowej pod dyrekcją Masaaki Suzuki: właśnie aria w wykonaniu Yoshikazu Mera. Całość koncertowego nagrania tej Pasji jest dostępna na YT, ale w nieco zmodyfikowanym wykonaniu, np. zamiast Mery partie kontratenorowe wykonuje Robin Blaze.
https://youtu.be/_4boFGlVr1A
Avatar użytkownika
makdelart
Adept
Adept
 
Posty: 15
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1966

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez MK92 » piątek, 28/09/18, 18:20

makdelart napisał(a):Jan Sebastian to bezsprzecznie mój ulubiony kompozytor.

U mnie w hierarchii Jan Sebastian Bach też jest na pierwszym miejscu. Jakiego instrumentu by się nie dotknął, to potrafił wydobywać wspaniałe harmonie.

Najczęściej słucham organowych dzieł Lipskiego Kantora. Za najwspanialszą fugę uznaję chyba tę z BWV 548 w tonacji e-moll.makdelart napisał(a):Dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na pytanie MK92 dotyczące Pasji. Wiem, że kolega zadał je w marcu, tuż przed Wielkanocą i mam nadzieję, że znalazł dla siebie nagranie Pasji, które sprawiło mu radość.

Nie zaszkodzi posłuchać takiego arcydzieła i we wrześniu ;) Dziękuję za wrzucenie Twojego ulubionego wykonania.
Avatar użytkownika
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 76
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez jdas » poniedziałek, 1/10/18, 19:29

A mnie fascynuje utwór Bacha, którego rękopis ma jedną linijkę.

https://www.youtube.com/watch?v=xUHQ2ybTejU
jdas
Słuchacz
Słuchacz
 
Posty: 30
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1975

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez MK92 » wtorek, 16/10/18, 10:00

Jdas, rzeczywiście jest to niesamowita sprawa, ile muzyka Bacha posiada matematycznych tajemnic.

Kiedyś rozmawialiśmy tu o fortepianowych interpretacjach BWV 542, a w szczególności Fugi. Ostatnio odkryłem na YouTube organowe nagranie z Ingolstadt. Nie słyszałem lepszego. Zwłaszcza Fantazja robi piorunujące wrażenie. Uwielbiam te monumentalne przejścia od 4:15 do 5:07.

Avatar użytkownika
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 76
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez MK92 » poniedziałek, 1/04/19, 10:00

Niesamowicie podoba mi się Das Wohltemperierte Klavier Bacha w wykonaniu Andrasa Schiffa.

Avatar użytkownika
MK92
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 76
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1992

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez Trazom » poniedziałek, 22/04/19, 00:29

https://www.youtube.com/watch?v=sKSkRBE ... dio=1&t=43

Kapell, Bach-Busoni, porażające.

Dobrych Świąt!
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
Trazom
Meloman
Meloman
 
Posty: 417
Skąd: Poznań
Płeć: mężczyzna

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez kaloryferarz » piątek, 17/05/19, 23:21

MK92 napisał(a):Niesamowicie podoba mi się Das Wohltemperierte Klavier Bacha w wykonaniu Andrasa Schiffa.Wg. mnie, dziwna interpretacja. Taka trochę niebachowska. Nie przemawia do mnie wcale. No ale... ja to jestem gouldenowy.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 197
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1985

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez Tezeusz » poniedziałek, 20/05/19, 19:24

kaloryferarz napisał(a):Wg. mnie, dziwna interpretacja. Taka trochę niebachowska. Nie przemawia do mnie wcale. No ale... ja to jestem gouldenowy.


Przecież to interpretacje Goulda są najbardziej niebachowe pod Słońcem.
Avatar użytkownika
Tezeusz
Znawca
Znawca
 
Posty: 790
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1990

Re: Jan Sebastian Bach

Postprzez kaloryferarz » sobota, 22/06/19, 13:30

Nie wiem czy są najbardziej niebachowe. Ja tylko amator jestem, obsłuchałem setki wykonów przez ostatnie lata i Gould mnie urzekł. Wszystkie inne są dla mnie... mizerne. A co sądzą naten temat wielcy znawcy to doprawdy nie wiem. Choć może najwyższy czas się tego dowiedzieć?
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik
 
Posty: 197
Płeć: mężczyzna
Rok urodzenia: 1985

Poprzednia strona

Powrót do Kompozytorzy