Strona główna forum Muzyka klasyczna Kompozytorzy

Dyskusje o kompozytorach muzyki klasycznej, od Vivaldiego i Bacha przez Mozarta i Beethovena aż po Lutosławskiego i Góreckiego

Re: Ludwig van Beethoven

Postprzez Trazom » środa, 1/02/17, 16:09

Solomon z fenomenalnego albumu z 1956 r. zawierającego muzykę Beethovena, Brahmsa, Schumanna czy Chopina. II i III cześć Sonaty cis-moll op. 27/2:

https://www.youtube.com/watch?v=AInw4gGv5uc
Blog o muzyce:
https://muzykophil.wordpress.com
Trazom
Meloman
Meloman

Postprzez Verbal » czwartek, 16/02/17, 10:46

Madame Glissando napisał(a):[qNie, że drwię, po prostu mi się skojarzyło :) Znalazłam ostatnio książkę o Beethovenie, "Życie Beethovena" Romaina Rollanda i przeczytałam. Przedstawia kompozytora jako postać niezwykle wrażliwą i tragiczna. Dziełko nieobszerne, przyjemnie się czyta, ale chyba autor był trochę egzaltowany... i na punkcie Beethovena zwariowany.
No ale i tak ta lektura pewne wiadomości o mistrzu z Bonn porządkuje. ;)

Muszę przeczytać . To dostępne jakoś jest na rynku czy w antykwariatach ? Incydenty z odpowiedziami bratu czy Księciu Lichnowsky'iemu tudzież spacer z Goethe świadczą ,że był w błyskotliwy sposób bezczelny.

Inna ciekawa sprawa to historia późniejszych prób upolityczniania muzyki Beethovena.
Verbal
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1965

Postprzez Madame Glissando » piątek, 17/02/17, 09:23

Nowych wydań chyba na polskim rynku nie ma, ale używane można kupić. Ten autor napisał też chyba obszerniejszą biografię Ludwika, ale nie wiem jak ją znaleźć. No i powieść, "Jan Krzysztof", Beethoven jest pierwowzorem głównego bohatera.
Madame Glissando
Erudyta
Erudyta

Postprzez schubertpączek » piątek, 23/02/18, 01:05

Jak rozumieć zdanie Beethovena "A więc i on jest tylko zwyczajnym człowiekiem." jako komentarz do wydarzenia kiedy Napoleon został cesarzem?
schubertpączek
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1988

Postprzez kaloryferarz » piątek, 23/02/18, 10:18

schubertpączek napisał(a):Jak rozumieć zdanie Beethovena "A więc i on jest tylko zwyczajnym człowiekiem." jako komentarz do wydarzenia kiedy Napoleon został cesarzem?

Ja nie wiem :) Ale Bonaparte to był europejski bandyta (może jeszcze przed cesarzowaniem przejawiał takie chuligańskie skłonności) i może o to chodziło Beethovenowi? Bonaparte nieracjonalnie owiany jest w Polsce nutką przywiązania czy nawet uwielbienia. Ja osobiście wersetu mówiącego o nim w naszym hymnie państwowym nigdy nie śpiewam - omijam.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1985

Postprzez Piotr » piątek, 23/02/18, 12:08

Napoleon był uzdolnionym psychopatą, politykiem, strategiem i taktykiem. Jako psychopata nie miał barier i potrafił wykorzystać wszystko do osiągnięcia celu co akurat w polityce się chwali bo tam należy rozliczać z efektów a nie ideii i tutaj Beethoven się przejechał bo uwierzył w idee (no, Hegel był już popularny do tego Goethe i rewolucyjny okres późnoklasyczny w literaturze niemieckiej). Niemcy byli mentalnościowo strasznie kaprawi i prowincjonalni co i nieraz do dzisiaj się odzywa. Na przykład

nie bez powodu wielu Niemców chciało coś zmienic, wstrząsnąć ograniczeniami i estetyczną tragedią siedzących w miasteczkach i miastach ludzi tysiąca księstw i miast. Napoleon faktycznie zreformował prawo w Europie demontując feudalne rozwiązania (do części wrócono po jego upadku) ale np. kodeks cywilny, nowoczesny kodeks handlowy i system inwestycji publicznych powstały we Francji i dały możliwości gwałtownie rozwijającemu się mieszczaństwu, nawet po pokonaniu Napoleona władcy Europy poza Rosją nie odważyli się wrócić do wcześniejszych ograniczeń, szlachta i przywileje feudalne po Napoleonie stały się tytularnym ozdobnikiem tracąc resztę wpływu na gospodarki. W Anglii i Holandii było to niepotrzebne bo tam zmiany te wprowadzono już w XVII i XVIII wieku.
Niemcy skorzystali na okupacji francuskiej - Napoleon wprowadzając w części państw Rzeszy Związek Celny pokazał że jednoczenie państw niemieckich i wspólna waluta przyśpiesza ich rozwój, ułatwia życie, pracę i daje nowe możliwości, tego już nigdy nie zapomnieli, można powiedzieć że Napoleon pokazał Niemcom pożytki ze zjednoczenia. Co prawda było to blokowane zarówno przez Prusy jak CK bo godziło w przywileje i kontrolę z czasów absolutyzmu ale później wszystko się zmieniło, włącznie z Prusami (to państwo stało się rozgrywane do spółki przez przemysł i wojsko). W Hofburgu nie przyjęto tego do wiadomości i CK sobie gniło robiąc eksperymenty modernizacyjne tylko w Czechach na czym skorzystały te ostatnie stając się najbardziej rozwiniętym krajem CK.
Beethoven, Holderlin, Hegel, Paul von Feuerbach. Chcieli potrząsnąć śmierdzącym prowicjonalizmem ograniczeń w mentalności, horyzontach i regułach społeczeństwa. Bariery stanowe były jednym z powodów dla których Niemcy tak emigrowali do innych krajów - zmiana pozycji w społeczności była praktycznie niemożliwa poza przypadkami nadzwyczajnymi (praktycznie dziedziczność funkcji, zawodów, klasy społecznej). Obcesowość Beethovena nie brała się z niczego, on celowo naruszał granice.
Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez kaloryferarz » piątek, 23/02/18, 13:04

Zgoda. Ale mimo wszystko jakiś taki pozytywny wiatr z Twojej wypowiedzi owiewa Bonapartego. Ja mam o nim złe zdanie. Nie chodzi mi o jego umiejętności czy talenty. Chodzi mi tylko o to, że napadanie całej Europy to zwykły bandytyzm i tyle. Gdyby zaczął budować łagry toby nawet można go nazwać protoplastą Hitlera czy Lenina i Stalina. Na gnój historii z nim.
Edit.
A propos tego filmiku z yt. No tak, Niemcy słyną z tej gównianej muzyki :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez Piotr » piątek, 23/02/18, 14:22

A oczywiście, pod względem humanitarnym Napoleon był prototypem Hitlera. Nie ma za co go kochać. Narobił rzeźni, utopił wszystkich w największych dotąd widzianych wojnach a przy okazji zreformował systemy prawne na kontynencie. Do dzisiaj widać różnice pomiędzy kontynentem a UK/Irlandią i Ameryką. System prawny i administracja na kontynencie to wnuki administracji francuskiej na dobre czy na złe.
Piotr
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez schubertpączek » piątek, 23/02/18, 18:32

E, przecież po wypowiedziach Bonaparte próżno szukać w nim nawet trochę faszyzmu, to absolutnie inne charaktery.
Napoleon wypowiadał niezwykle cenne spostrzeżenia, był genialnym obserwatorem, a że pogardzał wrogami, cóż, taki był. Cesarze tak mieli. A za epidemie w tamtych czasach dziesiątkujące ludzi kogo obwinimy? Chodziło mi o to co Beethoven chciał wyrazić mówiąc tak?
schubertpączek
Znawca
Znawca

Postprzez kaloryferarz » piątek, 23/02/18, 19:37

schubertpączek napisał(a):E, przecież po wypowiedziach Bonaparte próżno szukać w nim nawet trochę faszyzmu, to absolutnie inne charaktery.

ale my nie mówimy, że był faszystą, ani go do faszystów nie przyrównujemy.
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez schubertpączek » sobota, 24/02/18, 06:03

Mam takie zdanie iż Beethoven długo wcześniej musiał już uważać że to co robi Bonaparte jest tak boskie i naznaczone kosmicznym geniuszem, iż fakt zostania Cesarzem sprowadził tylko Bonapartego do roli politycznego pionka, do funkcji zwykłego człowieka choć było to przecież bycie panem.
Brzmi to też tak jakby Beethoven z przekąsem wolał jego niezakotwiczone działanie. Chyba o to mu chodziło bo o co?
schubertpączek
Znawca
Znawca

Postprzez kaloryferarz » sobota, 24/02/18, 11:50

Nie znam się zbytnio na Beethovenie ale przecież wiadomo, że napisał muzykę do Ody do radości i włączył to to do swojej symfonii. Te bzdury z Ody jakoś tam korespondują z duchem rewolucyjnym, a Bonaparte zostając cesarzem Francuzów nie do końca trzymał z tą rewolucją. Możliwe, że masz rację.
Przy okazji, na rozpoczęciu roku szkolnego u córki w szkole muzycznej postanowiono zaśpiewać Odę do radości. Była jakaś urzędniczka odpowiedzialna za szkolnictwo i jak porażona prądem stanęła na baczność, a za nią wszyscy nauczyciele i reszta sali. Żenada. Ale sama muzyka oczywiście fajna :)
kaloryferarz
Miłośnik
Miłośnik

Postprzez chlebik » sobota, 24/02/18, 23:03

kaloryferarz napisał(a):Przy okazji, na rozpoczęciu roku szkolnego u córki w szkole muzycznej postanowiono zaśpiewać Odę do radości. Była jakaś urzędniczka odpowiedzialna za szkolnictwo i jak porażona prądem stanęła na baczność, a za nią wszyscy nauczyciele i reszta sali. Żenada. Ale sama muzyka oczywiście fajna :)

Oda do Radości jest oficjalnie Hymnem Europy (z inicjatywy zarówno Rady Europy jak i Unii Europejskiej).
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. In sweat.
chlebik
Miłośnik
Miłośnik

Rok urodzenia: 1984

Postprzez Tezeusz » sobota, 24/02/18, 23:30

chlebik napisał(a):Oda do Radości jest oficjalnie Hymnem Europy (z inicjatywy zarówno Rady Europy jak i Unii Europejskiej).

I z tego powodu należy go traktować tak samo, jak hymn narodowy? :lollol:

pączek, cały cytat przypisywany Beethovenowi brzmi tak: "Czyż i on zatem nie jest niczym więcej niż zwykłym człowiekiem? Teraz i on pogwałci prawa ludzi, by zaspokoić swoją ambicję, wyniesie się ponad wszystkich, stanie się tyranem!"
Tezeusz
Znawca
Znawca

Rok urodzenia: 1990

Postprzez schubertpączek » niedziela, 25/02/18, 00:07

Bardzo statycznie myślał Beethoven, przecież już przed zostaniem cesarzem był taki.
schubertpączek
Znawca
Znawca

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kompozytorzy